30.07.2009

Бухгалтер фізособи-підприємця

Стаття

Бухгалтер фізособи-підприємця

 

Як відомо, основним завданням бухгалтера є забезпечення ведення бухгалтерського обліку. У зв’язку з тим, що фізичним особам — підприємцям надано право вести спрощений облік доходів та витрат, виникає запитання, чи може взагалі у фізособи-підприємця як найманий працівник працювати бухгалтер, і якщо так, то чи може він бути наділений правом підписувати звітність, що подається підприємцем до контролюючих органів?

Олена УВАРОВА, юрист Видавничого будинку «Фактор»

 

Чи може фізособа-підприємець найняти на роботу бухгалтера?

На запитання, чи може фізособа-підприємець укласти трудовий договір з особою, до трудової книжки якої робиться запис «

бухгалтер», різні фахівці дають протилежні відповіді — як позитивні, так і негативні.

Противники

укладення таких договорів говорять про те, що:

по-перше

, як уже зазначалося, фізична особа — підприємець не веде бухгалтерський облік, який має складати основний трудовий обов’язок бухгалтера. Так, згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженим наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336, до обов’язків бухгалтера входить самостійно вести облік необоротних активів, запасів, засобів, розрахунків та інших активів, власного капіталу і зобов’язань, доходів і витрат згідно з прийнятою на підприємстві формою бухгалтерського обліку з дотриманням єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку і з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології обробки даних;

по-друге

, Закон про бухоблік передбачає можливість уведення до штату посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером для підприємств (ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік), з чого робиться висновок, що головний бухгалтер може бути в юридичної особи, а не у фізособи-підприємця;

по-третє

, як аргумент проти можливості найму фізособою-підприємцем бухгалтера за трудовим договором наводяться окремі вимоги податкового законодавства, зокрема, зазначається, що Порядок № 80 не передбачає, що до відомостей про фізособу-підприємця при взятті на облік у податковій включається інформація про директора або головного бухгалтера, як це передбачено для юридичних осіб. Немає вимоги про наявність підпису головного бухгалтера і щодо декларації з ПДВ, яка подається фізособами-підприємцями (див. п. 3.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 166).

Водночас противники запису «бухгалтер» у трудовій книжці працівника фізособи-підприємця не заперечують проти прийняття особи з відповідною освітою із записом, наприклад, «

консультант з податків і зборів».

Прибічники

визнання можливості укладення фізичною особою — підприємцем трудового договору з бухгалтером указують на те, що навіть не будучи зобов’язаним вести бухгалтерський облік, фізособі-підприємцю може знадобитися бухгалтер, наприклад, для:

— ведення Книги обліку доходів і витрат за формою № 10;

— складання щоквартального Звіту суб’єкта малого підприємництва — фізичної особи, платника єдиного податку;

— розрахунку інших податків і зборів, подання щодо них звітності;

— сплати податку з доходів фізичних осіб та внесків до соцфондів, якщо в підприємця є наймані працівники, подання форми № 1ДФ, звітності до соцфондів;

— заповнення первинних документів тощо.

Саме виконання цих обов’язків фізична особа — підприємець може покласти на бухгалтера в межах трудового договору.

Чинне законодавство заборону на укладення такого договору не містить, що визнає і Мінпраці (див.

лист від 30.05.2001 р. № 03-3/2478-018-2). Наведені ж вище аргументи «проти» радше слід сприймати як обмеження, що вводяться для юридичних осіб і виконання яких для фізосіб-підприємців є необов’язковим. Так, відсутність необхідності проставляння підпису головного бухгалтера в податковій звітності, що подається фізособою-підприємцем, не говорить про встановлення заборони для нього укладати трудові договори з бухгалтером, а свідчить лише про відповідний обов’язок при оформленні звітності в юридичної особи.

До того ж, якщо розглядати питання, якими можуть бути негативні наслідки укладення фізичною особою — підприємцем трудового договору з бухгалтером, то навіть якщо прийняти позицію противників укладення таких договорів, найімовірнішим негативним наслідком може бути винесення інспекцією з праці припису про усунення порушення шляхом виправлення запису у трудовій книжці працівника.

Таким чином, можна зробити висновок, що

фізична особа — підприємець може приймати працівника за трудовим договором із записом у трудовій книжці «бухгалтер».

 

Чи може бухгалтер фізособи-підприємця мати право підпису звітності?

Водночас слід визнати обґрунтованою позицію, згідно з якою

бухгалтер фізичної особи — підприємця не може ставити замість неї підпис у звітності, що подається контролюючим органам, оскільки чинне законодавство не передбачає можливості в таких випадках здійснювати представництво перед контролюючими органами.

Інститут же представництва, передбачений цивільним законодавством, на такі відносини, засновані не на вільному волевиявленні та майновій самостійності (як це передбачено в

ЦКУ), а на підпорядкуванні та здійсненні однією зі сторін відносин владних повноважень, не поширюється. Зворотна ситуація має місце, коли йдеться про можливості наділення бухгалтера, як і іншого найманого працівника фізособи-підприємця, правом підпису первинних документів. Останні є підтвердженням здійснення тієї чи іншої господарської операції, представляти фізособу-підприємця в якій за виданим йому дорученням може і його найманий працівник, у тому числі бухгалтер.