14.03.2011

Щодо оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців

Лист від 03.02.2011 р. № 1085/

Щодо оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців

Лист Державної податкової адміністрації України від 03.02.2011 р. № 1085/К/17-0714

 

Державна податкова адміністрація України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України, розглянула лист <…> щодо оподаткування доходів фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які виплачуються їм за виконання господарських договорів іншою фізичною особою — підприємцем, і повідомляє.

Відповідно до п. 177.8 ст. 177 Податкового кодексу України

(далі — Кодекс) під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від операцій, здійснюваних в межах обраних ним видів діяльності, суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, який отримує такий дохід, надано копію свідоцтва про державну реєстрацію його як суб’єкта підприємницької діяльності.

Згідно з п. 4 ст. 9 Закону України від 15.05.2003 р. № 755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» у бланку свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи — підприємця зазначаються ім’я фізичної особи — підприємця; реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків або номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку у паспорті); місце проживання фізичної особи — підприємця; місце та дата проведення державної реєстрації та номер запису в Єдиному державному реєстрі; прізвище та ініціали державного реєстратора; підстава, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про зміну свідоцтва про державну реєстрацію (у разі проведення заміни свідоцтва).

Тобто бланком свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи — підприємця не передбачено розміщення інформації щодо видів діяльності та обраної платником податку системи оподаткування отриманих від такої діяльності доходів.

Крім того, Кодексом передбачено (п.п. 139.1.12 п. 139.1 ст. 139 розділу III, який набирає чинності з 01.04.2011), що не включаються до складу витрат юридичної особи витрати, понесені у зв’язку із придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичної особи — підприємця, що сплачує єдиний податок (крім витрат, понесених у зв’язку із придбанням робіт, послуг у фізичної особи — платника єдиного податку, яка здійснює діяльність у сфері інформатизації).

Враховуючи вищенаведене,

з метою уникнення порушень норм чинного законодавства рекомендуємо як юридичним особам, так і фізичним особам — підприємцям, які мають господарські відносини з іншою фізичною особою — підприємцем, крім копії документа, підтверджуючого, що він зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності (свідоцтва про державну реєстрацію), отримувати від такої особи довідку (яка надається на письмову заяву платника податковим органом, в якому він знаходиться на податковому обліку), в якій зазначається перелік видів діяльності, відповідно до реєстраційної картки та обрана система оподаткування доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності.

При цьому

суб’єкт підприємницької діяльності повідомляє про всі виплачені підприємцям суми доходів податковому органу у порядку, визначеному п. 176.2 «б» та «д» ст. 176 Кодексу.

 

В. о. першого заступника голови С. Лекарь



коментар редакції

Працюємо з фізособами-підприємцями згідно з ПКУ

У разі укладення цивільно-правових договорів з приватними підприємцями необхідно враховувати такі норми Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI:

1) при нарахуванні (виплаті) фізичній особі — підприємцю доходу від операцій, що здійснюються

в межах обраних ним видів діяльності, суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, що одержує такий дохід, надано копію свідоцтва про державну реєстрацію його як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 розд. IV ПКУ, який діє з 01.01.2011 р. та стосується підприємців на загальній системі оподаткування). Це правило не застосовується, якщо буде встановлено, що відносини за цивільно-правовим договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника або роботодавця згідно з пп. 14.1.195 і 14.1.222 ПКУ (докладніше про випадок із приховуванням трудових відносин шляхом укладення цивільно-правових договорів на виконання робіт (надання послуг) див. у статті «Чи може фізична особа — підприємець бути найманим працівником?» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 17) ;

2) не включаються до складу витрат юридичної особи витрати, понесені у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичної особи — підприємця, яка сплачує єдиний податок (крім витрат, понесених у зв’язку з придбанням робіт, послуг у фізичної особи — платника єдиного податку, що здійснює діяльність у сфері інформатизації) (п.п. 139.1.12 розд. III ПКУ, який набирає чинності з 01.04.2011 р.).

Виконання умов п. 177.8 і п.п. 139.1.12 ПКУ на практиці ускладнюється тим, що в чинній формі свідоцтва про державну реєстрацію не вказується інформація про види діяльності та систему оподаткування, на якій перебуває підприємець.

Для вирішення цієї проблеми податківці рекомендують отримувати від підприємців,

крім копії свідоцтва про держреєстрацію, довідку із зазначенням переліку видів діяльності відповідно до реєстраційної картки та обраної системи оподаткування доходів, отриманих від підприємницької діяльності. У листі, що коментується, зазначено, що така довідка видається підприємцю податковим органом, в якому він перебуває на податковому обліку, за його заявою. Однак за наявною в нас інформацією на місцях податкові органи іноді відмовляють у видачі такої довідки. Річ у тім, що ні затвердженої форми довідки, ні порядку її видачі немає. Відповідно, незрозуміло, зобов’язаний податковий орган видавати таку довідку чи ні, якщо зобов’язаний, то за якою формою, платно чи безоплатно і який строк її дії. Не дивно, що працівники податкових інспекцій не знають про те, що повинні видавати такі довідки, отже, вони відмовлятимуть підприємцям у видачі.

Як тоді бути?

Якщо довідку отримати не вдасться, підприємець, що перебуває на загальній системі оподаткування, на наш погляд, може підтвердити перелік здійснюваних ним видів діяльності, надавши Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. До речі, про нього згадує Пенсійний фонд як про документ, що містить інформацію про види діяльності, який може використовуватися для необкладення ЄСВ винагород за цивільно-правовими договорами на виконання робіт (надання послуг), укладеним з підприємцями (лист Пенсійного фонду від 06.01.2011 р. № 167/03-30 ).

Свою роботу на загальній системі оподаткування підприємець може підтвердити копією платіжки на сплату авансового платежу з податку на доходи фізичних осіб.

Що стосується підприємців-єдиноподатників, то для необкладення їх доходів згідно з п.п. 165.1.36 ПКУ, на нашу думку, від них потрібно отримати копії свідоцтва про держреєстрацію та свідоцтва про сплату єдиного податку, в якому зазначені види діяльності. Ці ж документи свідчитимуть про те, що витрати, понесені у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у такого підприємця (крім підприємців, які здійснюють діяльність у сфері інформатизації), юридична особа з 01.04.2011 р. не має права включати до витрат. Тобто довідка, про яку йдеться в листі, формально не потрібна. Однак слід зауважити, що з роз’яснень податківців, які наведено в Єдиній базі податкових знань (www.sta.gov.ua), випливає, що отримати зазначену довідку з податкового органу можуть і єдиноподатники. Як наслідок податківці можуть вимагати таку довідку (її копію) і від тих, хто працює з єдиноподатниками.

Неоподатковувані доходи, виплачені фізичним особам — підприємцям, відображаються в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «157». Цей розрахунок подається щокварталу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. У місячній податковій декларації з податку на доходи фізичних осіб неоподатковувані доходи, виплачені підприємцям, не відображаються.

 

Катерина Скрипкіна