05.04.2012
Платник податку на прибуток реалізував товар за ціною, що нижча за звичайну (щодо операції застосовуються звичайні ціни). Як слід відображати дохід — усю суму у ряд. 02 декларації з податку на прибуток, включаючи і перевищення звичайної ціни над договірною, або дробити — частину доходу (виходячи з договірної ціни) включати до ряд. 02, а частину (виходячи із суми з перевищення звичайної ціни над договірною) — у ряд. 03.28 «Інші доходи»?
Відповідно до п. 135.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) доходи, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137 ПКУ, на підставі документів, зазначених у п. 135.2 ПКУ, та складаються з:
— доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 ПКУ;
— інших доходів, які визначаються відповідно до п. 135.5 ПКУ, за винятком доходів, визначених у п. 135.3 ПКУ та у ст. 136 ПКУ.
Дохід від операційної діяльності визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, у тому числі при зменшенні зобов’язань.
Водночас згідно з п.п. 153.2.1 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) пов’язаним особам, визначається відповідно до договірних цін, але не менших від звичайних цін на такі товари, роботи, послуги, що діяли на дату такого продажу, у разі, якщо договірна ціна на такі товари (роботи, послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (роботи, послуги). Це положення поширюється також на операції з особами, які не є платниками цього податку, а також сплачують податок за іншими ставками, ніж платник податку на прибуток.
Суми доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) уключаються до доходів від операційної діяльності та відображаються у ряд. 02 декларації з податку на прибуток, включаючи суми перевищення звичайної ціни над договірною (у разі застосування звичайних цін).