09.02.2012

Пошта редакції. Ліміт для ремонту ОЗ у середині року не визначається

Відповідь на запитання

Ліміт для ремонту ОЗ у середині року не визначається

 

Підприємство — платник єдиного податку прийняло рішення з II кварталу 2012 року перейти на загальну систему оподаткування. На яку дату і як розрахувати ліміт для ремонту основних засобів?

(м. Львів)

 

Згідно з пп. 146.11 — 146.12 ПКУ для цілей податкового обліку витрат на проведення ремонтів та поліпшень застосовується «ремонтний» ліміт — у розмірі 10 % від сукупної балансової (залишкової — п.п. 14.1.9 ПКУ) вартості всіх груп основних засобів, що підлягають амортизації, на початок звітного року.

Зверніть увагу: відповідно до п.п. 14.1.9 ПКУ балансова вартість основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів — це сума залишкової вартості таких засобів та активів, що визначається як різниця між первісною вартістю з урахуванням переоцінки та сумою накопиченої амортизації.

Отже, при розрахунку 10 % ремонтного ліміту слід ураховувати, що до сукупної балансової вартості, на підставі якої обчислюються «ремонтні» 10 %, не потрапляє вартість:

— податкової малоцінки з групи 11 (що не є з точки зору ПКУ основними засобами),

— невиробничих основних засобів;

— безоплатно отриманих основних засобів;

— орендованих об'єктів основних засобів — отриманих в оперативну оренду (що беруть участь у розрахунку 10 % «ремонтного» ліміту в орендодавця).

Норми ПКУ вимагають визначати ремонтний ліміт на початок звітного податкового року. У цьому випадку підприємство — платник єдиного податку прийняло рішення стати платником податку на прибуток з 01.04.2012 р., а отже, визначити на 01.01.2012 р. (на початок звітного податкового року, в якому воно стане платником податку на прибуток) балансову вартість основних засобів усіх груп (унаслідок її відсутності), а також розрахувати 10 % ремонтний ліміт на 2012 рік воно ще не зможе.

Отже, якщо таке підприємство у 2012 році здійснить ремонт (поліпшення) основних засобів, то всі витрати, пов'язані з його проведенням, буде віднесено на збільшення первісної вартості ремонтного (попіпшуваного) об'єкта і амортизуватимуться з урахуванням загальних правил — з місяця, наступного за місяцем проведення ремонту (поліпшень).

Розрахувати 10 % ліміт для ремонту основних засобів підприємство, що стало платником податку на прибуток з II кварталу 2012 року, зможе тільки у 2013 році виходячи з балансової вартості всіх груп основних засобів, визначеної на 01.01.2013 р. Причому застосувати його підприємство зможе лише у 2013 році, якщо протягом цього року провадитиме ремонт основних засобів. При цьому витрати на проведення ремонтів та поліпшень:

у межах 10 % ліміту потрібно буде включити до складу «податкових» витрат у періоді здійснення ремонтів та поліпшень (п. 146.12 ПКУ);

— у сумі перевищення (тобто понад 10 % ліміту) — віднести на збільшення первісної вартості ремонтованого (поліпшуваного) об'єкта (пп. 146.11, 144.1 ПКУ) та амортизувати з урахуванням загальних правил — з місяця, наступного за місяцем проведення ремонту/поліпшень.

 

Наталія Дзюба, економіст-аналітик