20.02.2012

Пошта редакції. Ремонт ОЗ подвійного призначення та перерахунок ПК з ПДВ

Відповідь на запитання

Ремонт ОЗ подвійного призначення та перерахунок ПК з ПДВ

 

Підприємство, що здійснює як оподатковувані, так і неоподатковувані операції, у вересні 2011 року перерахувало передоплату за розробку проекту реконструкції адміністративної будівлі. «Вхідний» ПДВ, сплачений у складі такої передоплати, було розподілено на підставі частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях, визначеної на 2011 рік. Запланований строк завершення проектних робіт — березень 2012 року, після чого має розпочатися власне реконструкція адмінбудівлі. Як бути з перерахунком податкового кредиту з ПДВ, сплаченого за проект реконструкції?

(м. Харків)

 

Пунктом 199.1 ПКУ встановлено: якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — в неоподатковуваних, до суми ПДВ, яку платник має право віднести до податкового кредиту, включається частка сплаченого (нарахованого) податку при їх придбанні або виготовленні, що відповідає частці використання таких товарів/послуг в операціях, які обкладаються ПДВ (традиційно таку частку використання ми позначаємо ЧВ).

Згідно з п. 199.2 ПКУ частка використання сплаченого (нарахованого) ПДВ за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями (ЧВ) у загальному випадку визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у відсотках величина застосовується протягом поточного календарного року .

Новостворені платники податків , а також ті, у яких в попередньому році неоподатковувані операції були відсутні, але з'явилися в поточному звітному періоді, повинні розрахувати значення ЧВ за підсумками першого звітного періоду, в якому виникли (стали декларуватися) такі неоподатковувані операції (див. п. 199.3 ПКУ).

При практичному застосуванні наведених норм важливо розуміти, що правила визначення дати виникнення права платника податку на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, установлені п. 198.2 ПКУ (нагадаємо, такою датою є дата першої з подій: або списання коштів з банківського рахунка в оплату товарів/послуг, або отримання товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною), дають підстави стверджувати: пропорційний розподіл «вхідного» ПДВ за товарами/послугами, призначеними для одночасного використання в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, також здійснюється за першою подією.

Таким чином, підприємство вчинило цілком правильно, коли, по-перше, розподілило «вхідний» ПДВ, сплачений у складі передоплати, і, по-друге, застосувало при такому розподілі величину частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях, визначену на 2011 рік одним зі способів, передбачених пп. 199.2 або 199.3 ПКУ.

Відповідаючи на запитання про необхідність здійснення подальшого перерахунку щодо ПДВ, розподіленого за передоплатою за проектні роботи з реконструкції основних засобів, слід насамперед зауважити, що п. 199.4 ПКУ встановлено два різні механізми здійснення зазначеного перерахунку* щодо товарів/послуг та щодо необоротних активів. Так, перший із них (щодо товарів/послуг) виконується за підсумками календарного року незалежно від дати придбання товарів/послуг протягом такого року, тоді як другий (щодо необоротних активів) у загальному випадку з кінцем року ніяк не пов'язаний, а здійснюється за результатами 12, 24, 36 місяців використання таких активів одночасно в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях.

* Порядок здійснення обох різновидів перерахунку податкового кредиту з ПДВ докладно описано в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 3, с. 31.

Реконструкція адміністративної будівлі , невід'ємною частиною якої є згадані проектні роботи, хоча і призводить у деяких випадках до збільшення вартості самої будівлі (за умови збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від її використання), не є власне придбанням/виготовленням необоротного активу. Отже, на операцію з постачання проектних робіт, про які йдеться у запитанні читача, особливий порядок перерахунку ПК з ПДВ, призначений для необоротних активів (за підсумками 12, 24, 36 місяців), не поширюється.

Таким чином, щодо ПДВ, сплаченого у складі передоплати за проект реконструкції адмінбудівлі та розподіленого у вересні 2011 року, необхідно було в останньому звітному (податковому) періоді цього ж року здійснити перерахунок за загальними правилами, передбаченими абз. першим п. 199.4 ПКУ для товарів/послуг. Додамо, що для цього потрібно було за підсумками календарного року розрахувати нове значення частки використання товарів/послуг в оподатковуваних операціях (ЧВ) виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій у табл. 1 Додатка Д7 до декларації з ПДВ за грудень (IV квартал) 2011 року. Сам же перерахунок здійснюється в порядку та за формою згідно з табл. 2 цього додатка, а його результати відображаються в ряд. 16.4 такої декларації.

 

Ігор Хмелевський, економіст-аналітик