30.01.2012

Щодо надання інформації через модеми РРО

Лист від 28.12.2011 р. № 10653/7/22-1317/321

Щодо надання інформації через модеми РРО

Лист Державної податкової служби України від 28.12.2011 р. № 10653/7/22-1317/321

 

Державна податкова служба України звертає увагу на те, що норми щодо використання реєстраторів розрахункових операцій, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, передачі копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків в електронному вигляді впроваджені Законом України від 2 грудня 2010 року № 2756-VI <…> та Законом України від 7 липня 2011 року № 3609-VI <…>, яким внесено зміни до Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР <…>.

Згідно із внесеними змінами суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані з 1 січня 2012 року передавати до органів державної податкової служби електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків або інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або безготівковій формі, по дротових або бездротових каналах зв'язку у порядку, що базується на технології, розробленій Національним банком України та погодженій Державною податковою службою України.

На виконання доручення Кабінету Міністрів України <…> Державна податкова служба України розглянула та погодила розроблені Міністерством фінансів України зміни до Закону України від 06.07.95 р. № 265 <…>, якими передбачено, що суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, або реєстратори, що створюють стрічку в друкованому вигляді, подають до 01.01.2013 р. до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію, визначену абзацами 2 та 3 пункту 7 статті 3 цього Закону, на добровільних засадах.

Оскільки на сьогодні триває розробка Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних згідно з технологією, розробленою Національним банком України та погодженою Державною податковою службою України (далі — Вимоги) та Порядку передачі інформації до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої Державною податковою службою України (далі — Порядок), застосування відповідних моделей РРО, передача звітності про їх використання, а також здійснення контрольно-перевірочних заходів органами ДСП з зазначених питань неможливі.

Інформацію щодо розробки та впровадження Вимог та Порядку буде надано додатково.

Враховуючи вищевикладене, з метою уникнення соціальної напруги у суспільстві, ДПС України зобов'язує врахувати зазначену інформацію при організації контрольно-перевірочної роботи і довести її до відома суб'єктів господарювання з широким використанням засобів масової інформації, інтернет-ресурсів, семінарів (нарад) та інше.

 

В. о. директора Департаменту податкового контролю С. Міщенко



коментар редакції

Упровадження електронної звітності з РРО відкладається на невизначений строк

Проблеми практичної реалізації вимог п. 7 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) щодо надання податковим органам з початку поточного року певної інформації з РРО в електронному вигляді обговорювалися в нашому виданні зовсім нещодавно (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 101, с. 27). При цьому головною проблемою, що стоїть на заваді втілення в життя цих вимог у встановлені Законом про РРО строки, ми називали непідготовленість (точніше, повну відсутність) відповідної нормативно-правової, а також технічної бази.

Зокрема, на 01.01.2012 р. не було затверджено ні Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в РРО та модемів для передачі даних (далі — Вимоги), ні Порядок передачі інформації податковому органу дротовими або бездротовими каналами зв'язку (далі — Порядок), без яких подальша розмова про електронну звітність з РРО втрачала будь-який сенс. Більше того, без зазначених нормативних актів неможливо було здійснювати первинну реєстрацію РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, хоча їх реєстрацію було дозволено Законом ще з 01.12.2011 р.

Як бачимо, висновок, якого ми тоді дійшли, повністю підтверджується в листі ДПСУ, що коментується сьогодні: застосування відповідних моделей РРО, передача звітності про їх використання, а також здійснення контрольно-перевірочних заходів податковими органами із зазначених питань неможливі.

Безумовно, у суб'єктів господарювання виникає резонне запитання про нові строки початку цієї кампанії, особливо з урахуванням того, що Закон про РРО на сьогодні містить ті строки, які вже минули. На жаль, у листі прямої відповіді на це запитання немає, у ньому лише повідомляється про розроблення Мінфіном змін до вказаного Закону, що надають можливість суб'єктам господарювання, які використовують РРО та створюють контрольну стрічку в електронній або друкованій формі, до 01.01.2013 р. подавати податківцям інформацію про розрахункові операції на добровільних засадах.

Проте з урахуванням того, що законопроект із зазначеними змінами Кабмін тільки-но вніс до парламенту (реєстр. № 9741 від 20.01.2012 р.), а Вимоги та Порядок наведено вже у третій версії (уперше — у складі наказу ДПАУ від 31.03.2011 р. № 185 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 51, скасованого наказом Мінфіну від 29.06.2011 р. № 782 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 55, після чого двічі на сайті Мінфіну у вигляді проектів), остаточне прийняття цих нормативно-правових актів та як наслідок початок «електронізації» РРО нам вбачається справою неблизькою. Що ж, не слід було законодавцю ставити віз попереду коня…

 

Ігор Хмелевський