04.06.2012
Приводом для написання цієї статті стали запитання наших читачів, що стосуються оздоровлення дітей працівників. Щороку Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності бере безпосередню участь у фінансуванні оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення. Як фінансуватиметься оздоровлення дітей у 2012 році, розглянемо в цій статті.
Катерина СКРИПКІНА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.
Порядок № 17 — Порядок фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 р. № 17.
Загальні правила проведення дитячої оздоровчої кампанії-2012
Оплата путівок до дитячих закладів оздоровлення (далі — ДЗО) є одним із видів соціальних послуг, на які мають право особи, застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (ч. 1 ст. 4, п. 6 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III).
Фінансування оздоровлення дітей, які є членами сім'ї застрахованих осіб, у ДЗО за рахунок коштів Фонду здійснюється відповідно до Порядку № 17. Перелік ДЗО, які частково фінансуються за рахунок коштів Фонду, складається щороку виконавчою дирекцією відділення Фонду та доводиться до відома робочих органів відділення Фонду та страхувальників не пізніше ніж за 20 днів до початку оздоровчого сезону.
Нагадаємо основні умови, у разі виконання яких Фонд виділяє кошти на оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення :
1) путівка до ДЗО надається застрахованим особам — батьку, матері, усиновлювачу, опікуну або піклувальнику дитини за основним місцем роботи;
2) путівка до ДЗО надається на дитину віком від 7 до 18 років;
3) протягом календарного року застрахованій особі може бути надано на одну дитину тільки одну путівку.
Мінімальна тривалість оздоровчої зміни у 2012 році становить 14 днів (постанова Фонду від 03.04.2012 р. № 15). Зауважимо, що встановлена Порядком № 17 тривалість оздоровчої зміни має бути не менше 21 дня. Проте як виняток у 2012 році, як і в 2011 році, вирішили її скоротити.
Граничні норми витрат (на один людино-день) на 2012 рік визначено постановою Фонду від 03.04.2012 р. № 7 і становлять:
— на харчування дітей (у частині вартості набору продуктів харчування) — не більше 37 грн.;
— на лікування та культурне обслуговування дітей — не більше 3 грн.
Таким чином, максимальна сума частини вартості путівки до ДЗО, яку може бути оплачено за рахунок коштів Фонду, визначається з розрахунку 40 грн. на один людино-день та кількості днів оздоровчої зміни.
Схеми фінансування оздоровлення дітей
Що стосується можливих схем фінансування оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду, то їх кількість та зміст порівняно з минулим роком не змінилися. Таких схем передбачено Порядком № 17 чотири.
1. Часткове фінансування ДЗО. За цієї схеми путівки купуються Фондом, кошти Фонду в межах установлених норм перераховуються безпосередньо ДЗО або його власнику (засновнику), а частину, що залишилася, сплачує застрахована особа.
У зв'язку з тим, що в цьому випадку Фонд перераховує кошти на часткове фінансування оздоровлення дітей безпосередньо ДЗО і підприємство отримує путівки за накладною в ДЗО, страхувальник-роботодавець не відображає путівки в Журналі обліку путівок до санаторно-курортних закладів (Ф13-ФСС з ТВП), Звіті за путівками за формою Ф14-ФСС з ТВП та у Звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП.
2. Часткове фінансування ДЗО через страхувальника. За такої схеми путівки купуються страхувальником за рахунок власних коштів, частину вартості путівок (у межах установлених норм) компенсує Фонд, частину, що залишилася, — працівник підприємства.
Перерахування коштів страхувальнику здійснюється робочим органом відділення Фонду на підставі поданої ним заявки на часткове фінансування оздоровлення дітей у ДЗО виключно шляхом перерахування коштів на спеціально відкритий рахунок для зарахування страхових коштів (рахунок, на який перераховуються кошти Фонду на виплату «соцстрахівських» допомог). Відповідальність за цільове використання коштів, отриманих від Фонду у вигляді фінансування оздоровлення дітей у ДЗО, у цьому випадку повністю покладається на страхувальника.
Дані про витрати на часткове фінансування оздоровлення дітей у ДЗО відображаються страхувальником у Звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП. Роботодавець не відображає путівки в Журналі обліку путівок до санаторно-курортних закладів (Ф13-ФСС з ТВП) та Звіті за путівками за формою Ф14-ФСС з ТВП, оскільки він отримував путівки не в органі Фонду, а безпосередньо у ДЗО.
3. Часткове фінансування ДЗО через організацію професійних спілок. За цієї схеми путівки до ДЗО придбаває профспілкова організація, а понесені нею витрати в частині вартості путівок компенсують Фонд у межах установлених норм та застрахована особа — член профспілки (на прохання працівника профспілкова організація може взяти на себе витрати на оплату частини вартості путівки до ДЗО, що залишилася). Відповідальність за цільове використання коштів Фонду в цьому випадку покладається на профспілкову організацію.
Профспілкова організація не відображає путівки в Журналі обліку путівок до санаторно-курортних закладів (Ф13-ФСС з ТВП), у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП, у звіті за путівками за формою Ф14-ФСС з ТВП.
У п'ятиденний строк після закінчення кожної оздоровчої зміни профспілкова організація надає виконавчій дирекції Фонду Звіт про використання коштів Фонду на часткове фінансування оздоровлення дітей за формою додатка 3 до Порядку № 17 за кожним ДЗО та Зведений звіт про використання коштів Фонду на часткове фінансування оздоровлення дітей у ДЗО за формою додатка 4 до Порядку № 17 у разі часткового фінансування двох або більше ДЗО за рахунок коштів Фонду.
4. Закупівля путівок до ДЗО безпосередньо Фондом за їх повну вартість. За цієї схеми фінансування страхувальник отримує в органі Фонду на підставі довіреності на одержання товарно-матеріальних цінностей за накладними путівки зі штампом «Оплачено за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності». Застрахована особа відшкодовує 10 % вартості путівки.
Путівки до ДЗО, що оплачуються за рахунок коштів Фонду за їх повною вартістю, страхувальник повинен відобразити у Звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП (відображається часткова оплата вартості путівки), Звіті за путівками за формою Ф14-ФСС з ТВП і Журналі обліку путівок до дитячих закладів оздоровлення*.
* Оскільки форму цього Журналу законодавчо не затверджено, страхувальникам, які отримали путівки до ДЗО для оздоровлення дітей застрахованих осіб, придбані Фондом за їх повною вартістю, необхідно завести для обліку таких путівок Журнал обліку путівок до санаторно-курортних закладів (Ф13-ФСС з ТВП).
Зауважимо, що при всіх схемах фінансування страхувальник-роботодавець складає заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у ДЗО за формою додатка 1 до Порядку № 17 на підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування. При першій, другій та четвертій схемах фінансування страхувальник подає заявку до виконавчої дирекції відділення Фонду або робочого органу відділення Фонду, а при третій — заявку від страхувальника подає профспілкова організація.
Детальніше про кожну зі схем фінансування можна дізнатися, ознайомившись з матеріалом статті «Оздоровлення дітей у 2011 році» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 43.
Оподаткування вартості путівок до ДЗО
Путівка в частині вартості, що фінансується за рахунок коштів Фонду, видається застрахованій особі безоплатно. Частина вартості путівки до ДЗО, оплачена за рахунок коштів Фонду, не обкладається податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) на підставі п.п. 165.1.35 ПКУ та не включається до бази справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ), оскільки не входить до фонду оплати праці згідно з п. 3.2 Інструкції № 5.
У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ неоподатковуваний дохід застрахованої особи у вигляді частини вартості путівки, оплаченої за рахунок коштів Фонду, відображається з ознакою доходу «156».
Якщо частина вартості путівки до ДЗО, що перевищує суму, яку в межах норм відшкодовує Фонд, оплачує сама застрахована особа, то питань з оподаткуванням не виникає. А от якщо на прохання застрахованої особи частину вартості путівки до ДЗО, що залишилася (у тому числі частина вартості путівки при четвертій схемі фінансування), оплатить профспілкова організація або роботодавець, у такої особи виникає дохід.
У разі коли частину вартості путівки до ДЗО на прохання працівника оплачує профспілкова організація, такий дохід фізичної особи не обкладається ПДФО:
— на підставі п.п. 165.1.35 ПКУ , якщо путівки купувала профспілкова організація (третя схема фінансування). У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ такий дохід відображається з ознакою «156»;
— на підставі п.п. 165.1.47 ПКУ за умови, що суму в межах розміру неоподатковуваних профспілкових виплат (у 2012 році — 1500 грн.) членом профспілки не використано, якщо путівки купувалися не профспілковою організацією (у разі використання першої, другої та четвертої схем фінансування). У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ такий дохід відображається з ознакою «167».
ЄСВ з частини вартості путівки, оплаченої за рахунок коштів профспілки, не справляється, оскільки члени профспілки не є її працівниками.
А от варіант оплати частини вартості путівки до ДЗО за рахунок коштів роботодавця є найпривабливішим із «податкової» точки зору. Частина вартості путівки, оплачена роботодавцем, з урахуванням натурального коефіцієнта потрапить до зарплати з відповідним оподаткуванням. Детальніше про податкові наслідки такої операції читайте у статті «Путівки за рахунок соцстраху, роботодавця, профспілки» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 34.
Отже, щоб оздоровити дітей своїх працівників за допомогою Фонду, роботодавцям слід звернутися до органу Фонду за місцем взяття на облік та визначитися зі схемою фінансування. Сподіваємося, що це не зупинить роботодавців у цій благородній справі.