31.05.2012

Пошта редакції. Подання фінзвітности неприбутковими організаціями

Відповідь на запитання

Подання фінзвітности неприбутковими організаціями

 

Підкажіть, чи потрібно неприбутковій організації подавати до органів ДПС фінансову звітність, і якщо так, то які звітні періоди слід застосовувати з цією метою? Чи повинні неприбуткові організації подавати фінзвітність держреєстратору?

(м. Донецьк)

 

I. Обов'язок з подання фінзвітності . Правовою основою для відповіді на поставлене запитання є п. 46.2 ПКУ, який з 01.01.2011 р. зобов'язує платників податку на прибуток подавати разом з відповідними деклараціями квартальну/річну фінзвітність. При цьому п.п. 133.1.4 ПКУ встановлює, що неприбуткові установи та організації в разі отримання прибутку від неосновної діяльності та/або доходів, що підлягають оподаткуванню, вважаються платниками податку на прибуток. У свою чергу, Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій, що подається ними (далі — Звіт), є податковою декларацією (п. 1.4 Порядку № 56).

Таким чином, можна зробити висновок: якщо у звітному періоді неприбутковик отримав оподатковуваний дохід (заповнив частину II Звіту), то до Звіту за цей період він повинен додати відповідну фінзвітність. Що важливо: аналогічних висновків доходять і податківці (див. Єдину базу податкових знань, розділ 110.26). Далі доцільно зробити декілька доповнень.

По-перше , якщо неприбутковик отримав оподатковуваний дохід тільки в I кварталі (при цьому в інших періодах такого не було), то фінзвітність йому, судячи з усього, доведеться подавати і за все подальші періоди в межах звітного року, що зумовлено наростаючим характером Звіту (п. 1.6 Порядку № 56). У тому числі це правило стосується й неприбутковиків згідно з п.п. «г» п. 157.1 ПКУ (з ознакою неприбутковості «0011») при сплаті ними податку з нерозподіленого прибутку за результатами I кварталу наступного за звітним року (п. 157.11 ПКУ), навіть якщо протягом звітного року інших оподатковуваних доходів не виникає.

По-друге , фінзвітність доведеться подавати навіть у випадку, якщо оподатковуваний дохід звітного періоду був повністю перекритий витратами (при цьому нагадуємо, що вони не можуть перевищувати доходи).

II. Звітні періоди для подання фінзвітності . У п. 46.2 ПКУ, що вже згадувався, зазначено, що фінзвітність повинна подаватися разом з квартальною/річною декларацією (у нашому випадку, зі Звітом). Цим же пунктом установлено попуск для малих підприємств, яким дозволяється подавати лише річну фінзвітність. У зв'язку з цим виникає запитання: «Чи можуть неприбутковики вважатися малими підприємствами?». Раніше критерії для віднесення до таких установлювалися ч. 7 ст. 63 ГКУ. Водночас з 19.04.2012 р. набрав чинності Закон № 4618 (див. його огляд у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 36 — 37, с. 38), який виключив з ГКУ такі поняття, як мале, середнє та велике підприємство. На зміну їм прийшли суб'єкти мікро, малого, середнього та великого підприємництва (ч. 3 ст. 55 ГКУ). При цьому, незважаючи на те що з метою віднесення платників податків до малих підприємств, судячи з усього, слід орієнтуватися на критерії суб'єктів малого підприємництва, наразі існують побоювання, що до внесення до п. 46.2 ПКУ відповідних змін податківці на місцях можуть не визнавати можливості подання фінзвітності раз на рік.

Водночас, якщо ДПСУ виявить розсудливість та не вимагатиме щоквартального подання фінзвітності від платників податків, які відповідають критеріям суб'єктів малого підприємництва, то, на нашу думку, правом на щорічне подання фінзвітності зможуть скористатися і неприбуткові організації (зрозуміло, за умови відповідності цим критеріям).

Проте, як свідчить практика, багато хто сумнівається в можливості віднесення неприбутковиків до суб'єктів підприємництва. Постараємося розвіяти ці сумніви. Почнемо з того, що ч. 3 ст. 55 ГКУ дає визначення суб'єктів малого підприємництва (юридичних осіб) як суб'єктів господарювання, які відповідають певним критеріям. Суб'єктами господарювання при цьому є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність (ч. 1 ст. 55 ГКУ), — тобто діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг вартісного характеру (ч. 1 ст. 3 ГКУ). У свою чергу, згідно з ч. 2 ст. 3 ГКУ господарська діяльність може бути і некомерційною (без мети отримання прибутку). Причому для неприбуткових організацій вона не є забороненою*. Більше того, досить часто можливість здійснення господарської діяльності вказується безпосередньо в профільному законодавстві (ст. 14 Закону про профспілки, ст. 13 Закону про об'єднання громадян). Ще одним доказом цієї позиції можуть бути приписи п. 157.15 ПКУ, де встановлено, що основною діяльністю неприбутковиків вважається у тому числі продаж товарів, робіт та послуг. Що також важливо: можливість здійснення неприбутковиками господарської діяльності підтверджують і суди (див. ухвалу ВАСУ від 02.09.2010 р. у справі № К-24154/07).

* За деякими винятками, установленими профільним законодавством, і при дотриманні певних умов (вочевидь, основними є умови про «неприбутковість» такої діяльності та її відповідність установчим документам).

III. Форми фінзвітності . Як відомо, вітчизняне законодавство встановлює такі різновиди форм фінзвітності: повну згідно з П(С)БО, фінзвітність суб'єкта малого підприємництва, спрощену фінзвітність та фінзвітність згідно з МСФЗ (нагадуємо, що вона повинна складатися з використанням форм, установлених П(С)БО ). Причому в цьому контексті основне питання полягає в тому, чи можуть неприбутковики подавати фінзвітність суб'єкта малого підприємництва (оскільки право на застосування спрощеної фінзвітності поширюється лише на «нульовиків» за п. 154.6 ПКУ та єдиноподатників). Для отримання такого права вони повинні задовольняти критеріям суб'єкта малого підприємництва згідно з ч. 3 ст. 55 ГКУ (про це див. вище) з урахуванням обмежень, установлених п. 2 П(С)БО 25 (річ у тім, що в ньому все ще залишилися обмеження, що повторюють приписи вже скасованого Закону № 2063). Отже, якщо неприбуткова організація відповідає цим вимогам, то вона має право подавати фінзвітність суб'єкта малого підприємництва: ф. № 1-м «Баланс» і ф. № 2-м «Звіт про фінансові результати».

IV. Подання фінзвітності держреєстратору . Відповідно до п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік підприємства (крім бюджетних установ) зобов'язані щорічно, до 1 червня наступного за звітним року, подавати держреєстратору фінзвітність у складі балансу та звіту про фінрезультати. При цьому, як випливає з п. 1 ст. 2 цього Закону, під підприємствами розуміються всі юридичні особи, а також представництва іноземних суб'єктів господарювання. Таким чином, у цілях Закону про бухоблік неприбуткові організації вважаються підприємствами, а отже, вони зобов'язані щорічно звітувати перед держреєстратором (крім бюджетних установ) у порядку, передбаченому п. 3 ст. 14 Закону про бухоблік .

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик