04.10.2012

Заповнення розділу II. Імпорт товару вартістю до 100 євро для ПДВ — не об’єкт

Відповідь на запитання

Імпорт товару вартістю до 100 євро для ПДВ — не об’єкт

 

Наше підприємство періодично (кілька разів на місяць) завозить із Росії невеликі партії товарів: як правило, митна вартість партії не перевищує 100 євро, проте інколи доходить і до 200 євро. Чи обкладається сьогодні такий імпорт ПДВ? Чи потрібно відображати ці операції у звітності з ПДВ?

(м. Харків)

 

1 . Формально, починаючи з 01.06.2012 р. (дата набуття чинності новим МКУ), при імпорті товарів сумарною фактурною вартістю до 300 євро* об’єкт обкладення ПДВ дійсно не виникає, але лише за умови, що такі товари:

1) надсилаються (а) за допомогою міжнародних поштових відправлень (від одного відправника в одній депеші на адресу одного одержувача) або (б) у міжнародних експрес-відправленнях (на адресу одного одержувача протягом доби);

2) не є підакцизними (їх перелік див. у ст. 215 ПКУ);

3) не заборонені до переміщення в міжнародних поштових та експрес-відправленнях (їх перелік див. у ч. 1 — 2 ст. 235 МКУ).

* Фактурною вартістю, мабуть, слід вважати ціну товару, що відображається в рахунку-фактурі (фактурі-проформі, касових та товарних чеках, ярликах чи інших документах роздрібної торгівлі, що містять відомості про вартість такого товару). При цьому перерахунок такої вартості в євро, судячи з усього, слід здійснювати на дату декларування.

Сьогодні це правило повторюється й у п.п. 196.1.17 ПКУ (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 61, с. 27). При цьому зверніть увагу: подібна імпортна операція не включається до розділу II декларації з ПДВ та, вважаємо, не повинна відображатися в розділі II Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Це пов’язане з тим, що, по-перше , імпорт у звітності з ПДВ може підтверджуватися лише митною декларацією, тоді як у цьому випадку її не буде (ч. 1 ст. 236 МКУ). Що важливо: у докодексний період аналогічні аргументи в частині заповнення декларації висловлювали й податківці (при цьому, на нашу думку, вони справедливі і для Реєстру). По-друге, щодо декларації — у ній для необ’єктного імпорту просто немає місця.

2 . У свою чергу, якщо товар імпортується іншим способом, то здебільшого оподаткування цієї операції відбувається в загальному порядку. Водночас і з цього правила є виняток: зокрема, якщо митна вартість товару невелика (до 100 євро), то його імпорт на підставі п.п. 196.1.16 ПКУ виводиться з-під об’єкта обкладення ПДВ. Слід зауважити: для виведення з-під оподаткування такого імпорту формальні підстави були й раніше (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 73, с. 19), проте, траплялося, митники незаконно виступали проти (див. лист ДМСУ від 07.04.2009 р. № 11/1-10.15/3198-ЕП), у зв’язку з чим це законодавче доповнення є дуже доречним.

Що стосується звітності з ПДВ, то в розділі II декларації імпорт товарів митною вартістю до 100 євро відображати не потрібно. Також, вважаємо, його не потрібно вказувати й у розділі II Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Аргументи див. вище.

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик