10.03.2014

Офіційна думка. Щодо утримання ЄСВ при взаємодії з фізичними особами — підприємцями

Стаття

Щодо утримання ЄСВ при взаємодії з фізичними особами — підприємцями

Які документи повинна надати фізична особа — підприємець іншому суб’єкту господарювання для уникнення подвійного нарахування єдиного внеску?

 

Відповідно до п. 1 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄВ) є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, та фізичні особи — підприємці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) чи на інших умовах, передбачених законодавством, або за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР)).

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 458, зареєстрованого в Мін’юсті України від 25.09.2013 р. № 1646/24178, взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб — підприємців, відомості щодо яких містяться в ЄДР, як платників ЄВ підтверджується випискою з ЄДР, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відок­ремленим підрозділам) та фізичним особам — підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» (зі змінами та доповненнями).

Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців затверджений наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 р. № 1846/5 (далі — Порядок № 1846).

Відомості, що містяться в ЄДР, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення і зняття арештів на рахунки та майно (п. 1.6 розділу І Порядку № 1846).

Згідно з п. 1.7 розділу І Порядку № 1846 відомості, що сформовані програмними засобами ведення ЄДР, надаються, зокрема, у вигляді виписки з ЄДР.

Отже, з метою уникнення подвійного нараху­вання ЄСВ фізична особа — підприємець, яка виконує роботи (надає послуги) відповідно до укладених цивільно-правових договорів, повинна надати суб’єктам господарювання копію документа, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи — підприємця (виписку з ЄДР, в якій зазначаються основні види діяльності).

 

За матеріалами підкатегорії 301.04.01 Бази знань,
 розміщеної на офіційному сайті Міндоходів:
 zir.minrd.gov.ua