29.04.2024

Правила складання експортної податкової накладної

Якщо підприємство вивозить за межі території України товари, то таке вивезення потрапляє під оподаткування ПДВ і експортер має скласти та зареєструвати у ЄРПН експортну податкову накладну. Що це за накладні, як її складати і на що слід звернути увагу при складанні, обговоримо далі.

Коли складають експортну ПН

Експортні податкові зобов’язання з ПДВ виникають за особливими правилами — на дату оформлення митної декларації (МД), тобто на дату завершення процедури митного оформлення експорту товару (п.п. «б» п. 187.1 ПКУ). Визначають таку дату за фактом, коли посадова особа митного органу проставить на всіх аркушах МД відбиток особистої номерної печатки, а в разі електронного декларування — за наявності внесеної до МД посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення з використанням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Саме на цю дату експортер повинен скласти ПН (БЗ 101.06).

Враховуючи це, можна констатувати, що:

— по-перше, при експорті правило «першої події» не працює. Тому попередня оплата вартості товарів, що вивозяться за межі митної території України (надходження валютної виручки), не призведе до виникнення ПЗ в експортера (тобто ніяк не вплине в експортера на ПДВ-облік) (п. 187.11 ПКУ);

— по-друге, при експорті товарів дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ не пов’язана з датою виникнення доходу в бухобліку і може не збігатися з нею.