05.08.2024
* Про це йшлося в статті «Офіс у квартирі директора або засновника: як оформити?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 63.
На запитання, чи необхідно за місцем проживання керівника, яке є основним місцем обліку юрособи, подавати ф. № 20-ОПП, фіскали уникають прямої відповіді (див. БЗ 116.11). Вони обмежуються лише тим, що юридична особа (незалежно від того, за якою адресою вона зареєстрована) зобов’язана подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за ф. № 20-ОПП.
Але це й так відомо, оскільки прописано в п. 63.3 ПКУ. Тож наше завдання полягає в тому, аби з’ясувати, чи є квартира директора / засновника одним із таких об’єктів, про які згадується в п. 63.3 ПКУ.
Довго мудрувати тут не доведеться, адже й так все очевидно.
Якщо в такій квартирі фактично здійснюється господарська діяльність підприємства, в термінах ПКУ вона є принаймні об’єктом, через який провадиться діяльність і про який необхідно повідомити за ф. № 20-ОПП
Побіжно зазначимо, що заборони на дислокацію офісу (місця здійснення діяльності підприємства) в квартирі на сьогодні немає. Не вимагається навіть переводити таку квартиру в нежитловий фонд. Головне, щоб у ній не провадилася промислова діяльність. Детальніше про це ви можете дізнатися зі статті, реквізити якої ми навели вище.
Рекомендації щодо цього містяться в іншій консультації з категорії БЗ 116.11. Ось деякі з них.
Тип об’єкта оподаткування (графа 3). Податківці для випадку, коли квартира директора / засновника визначена як основне місце обліку юридичної особи, рекомендують у цій графі
зазначати тип об’єкта оподаткування, де проживає платник податків («682 — квартира», «685 — житловий будинок», «293 — котедж» тощо) відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування
Рекомендований довідник типів об’єктів оподаткування, яким слід користуватися, подаючи ф. № 20-ОПП, оприлюднено на офіційному вебсайті ДПСУ.
На нашу думку, такий варіант підходить для ситуації, коли в квартирі, що є місцем реєстрації підприємства, діяльність не здійснюється. Ми ж тут говоримо про протилежну ситуацію, яка вимагає узаконити використання квартири в діяльності підприємства. Для цього з директором / засновником доведеться укласти договір користування цією квартирою. Причому цільове її використання згідно з цим договором уже не буде «для проживання».
Якщо в такій квартирі фактично здійснюється господарська діяльність підприємства, в графі 3 ф. № 20-ОПП інформацію про квартиру слід зазначити відповідно до функціонального призначення приміщення. Наприклад, «38» — агентство, «42» — адміністрація, «55» — архів, «198» — добродійний фонд, «240» — кабінет, «378» — офіс, «468» — склад тощо.
Утім
штрафи саме за неправильне заповнення графи 3 ф. № 20-ОПП не застосовуються
Про це йдеться в Узагальнюючій податковій консультації щодо окремих питань обліку платників податків, затвердженій наказом Мінфіну від 12.01.2022 № 7 (див. відповідь на запитання 4). Та й взагалі про правильність заповнення цієї графи говорити важко. Щоправда, тип об’єкта матиме певне значення для РРО-зобов’язаних підприємств (див. про це в статті «РРО/ПРРО для бізнесу з дому» // «Податки & бухоблік», 2024, № 63), хоча й для них чітких правил, як назвати господиницю, де застосовуватиметься касовий апарат, не встановлено.
Стан об’єкта оподаткування (графа 9). У цій графі податківці рекомендують зазначати «2» — експлуатується або «8» — орендується. В яких випадках слід надавати перевагу тому чи іншому коду, вони не пояснюють.
На нашу думку, заповнення цієї графи залежить від того, на якій підставі відбулася реєстрація в квартирі юридичної особи. А для цього слід зупинитися на заповненні наступної графи.
Вид права на об’єкт оподаткування (графа 10). Узагалі-то для держреєстрації юрособи підтверджувати документально право власності або право користування приміщенням, за адресою якого відбувається реєстрація, не потрібно. Однак якщо в цьому приміщенні планується фактично здійснювати госпдіяльність, то так чи інакше формалізувати відносини з його власником доведеться. Причому зробити це є сенс уже на етапі держреєстрації.
Найрадикальнішим способом такої формалізації є
внесення квартири засновника до статутного капіталу (СК) підприємства. У такому разі квартира засновника стає власністю підприємства
Отже, в графі 10 «Вид права на об’єкт» зазначається «1» — право власності, а в графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» — «2» — експлуатується. Тобто, на нашу думку, код «2» — експлуатується слід використовувати тоді, коли підприємство подає інформацію про власний об’єкт оподаткування.
Разом із тим формалізувати відносини з власником квартири — директором / засновником підприємства можна й інакше: або договором оренди, або договором позички квартири / частини квартири. Очевидно, що за таких умов ця квартира підприємству на праві власності не належатиме. Тоді в графі 10 ф. № 20-ОПП слід проставити «7» — право довгострокового користування або оренди чи «8» — право короткострокового користування, оренди або найму залежно від строку користування / оренди. А в графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначити «8» — орендується.
Якщо ж з якихось причин такий договір не укладено, потурбуйтеся про його наявність. Інакше підприємство не матиме жодного законного права користуватися приміщенням, в якому воно зареєстровано і де провадить госпдіяльність.
Приклад 1. Агентство нерухомості «Баварські горизонти» зареєстровано в квартирі засновника на території Новобаварського р-ну м. Харкова. Квартиру внесено до статутного капіталу підприємства.
Рис. 1. Фрагмент ф. № 20-ОПП (квартиру засновника передано до СК)
Приклад 2. ТОВ «Лідер» зареєстровано в квартирі директора на території Подільського р-ну м. Кропивницького. Квартира орендується у власника (договір оренди на 12 років) під офіс.
Рис. 2. Фрагмент ф. № 20-ОПП (квартира директора орендується)
Порядок заповнення ф. № 20-ОПП, який ми описали вище, безперечно, застосовний у разі, якщо квартира є приватною власністю директора / засновника. Зокрема, придбана до шлюбу чи під час шлюбу, але за особисті кошти, чи отримана під час шлюбу як подарунок, спадщина тощо. Однак може трапитися й так, що
квартира належить не лише директору / засновнику, а є спільною власністю кількох осіб. Чи змінює це щось у ф. № 20-ОПП?
Ні, не змінює. Така квартира відображається у ф. № 20-ОПП так само, як показано на рис. 1 і 2 вище, залежно від того, передано її в СК підприємства чи вона орендується цим підприємством. Більш детальні пояснення — далі.
Закон закріплює існування двох видів права спільної власності: з визначенням часток учасників — спільна часткова і без визначення таких часток — спільна сумісна (див. ч. 1 і 2 ст. 355 ЦКУ). Центральним у їх розмежуванні є те, що частка співвласників у праві спільної часткової власності є вираженою арифметично (1/2, 1/3, 59/100 тощо). Натомість частка учасника спільної сумісної власності у спільному майні завчасно не визначена. Вона встановлюється при поділі майна між співвласниками, а також при виділі частки когось із них.
Спільна часткова власність. Тут можливі дві ситуації.
Ситуація «а». Як приклад можна навести житловий будинок садибного типу «на двох хазяїв» чи комунальну квартиру на декілька співвласників. Кожен із співвласників у такому разі має окреме помешкання, в якому він має право зареєструвати підприємство без згоди іншого співвласника і так само передати це помешкання в оренду підприємству.
Згода іншого співвласника знадобиться лише в тому разі, якщо директор / засновник вирішить внести свою частину квартири / будинку до СК підприємства
Адже така дія прирівнюється до відчуження, а в разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю (ч. 1 ст. 362 ЦКУ).
Ситуація «б». Прикладом цієї ситуації може бути приватизована квартира, якщо під час приватизації її мешканці висловили бажання оформити саме спільну часткову власність (див. ч. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.92 № 2482-XII). Тоді в правовстановлюючих документах буде вказано відповідну частку, якою кожен із співвласників володіє у спільному майні. Однак ця частка є ідеальною, оскільки спільне майно в натурі не розділено.
Очевидно, що внести таку частку в СК підприємства без її виділення в натурі та згоди решти співвласників теж не вдасться. А от передати в оренду, вважаємо, можна, якщо співвласники попередньо домовляться про порядок володіння та користування тією частиною спільного майна в натурі, що відповідає частці кожного у праві спільної часткової власності (ст. 358 ЦКУ).
В обох ситуаціях важливо розуміти, що
ф. № 20-ОПП не передбачає, щоб у ній показували частки приміщення, яким володіють / користуються. Тож в обох ситуаціях підприємство просто покаже, що в нього у власності / в оренді перебуває квартира
Спільна сумісна власність. Навіть якщо власником приміщення записаний хтось один із подружжя, цілком може виявитися, що це спільна сумісна власність подружжя.
Так, ч. 3 ст. 368 ЦКУ говорить про те, що майно, набуте подружжям у шлюбі, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. Співвласники майна, яке перебуває в спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (ч. 1 ст. 369 ЦКУ).
Таким чином,
попри те що документи на квартиру оформлені на одного з подружжя, інший з подружжя має право користуватися цим майном точно так само, як і перший. Причому без укладення будь-яких додаткових договорів, наприклад договору оренди між собою
Інакше кажучи, директор / засновник може здати в найм (оренду) підприємству як свою квартиру, так і квартиру дружини, якщо така нерухомість перебуває у спільній сумісній власності. Цей висновок ґрунтується на правилах ч. 2 ст. 369 ЦКУ:
— будь-які дії з таким майном відбуваються за згодою всіх співвласників (якщо інше не встановлено законом);
— якщо щодо спільного майна укладений договір, то вважається, що він укладений за згодою всіх співвласників. Винятки можуть установлюватися в законах.
Разом із тим якщо правочин вимагає нотаріального посвідчення, наприклад у разі внесення квартири у СК підприємства, то дозвіл від дружини-співвласника має бути оформлено в письмовому вигляді і нотаріально посвідчено. Однак ці нюанси ніяк не вплинуть на інформацію, яку підприємство має показати у ф. № 20-ОПП щодо квартири, де воно зареєстровано.