15.07.2024

Відображаємо результати перевірки майнових податків

Принципи декларування майнових податків (плати за землю, податку на нерухомість, транспортного податку) багато в чому схожі. Дещо осібно стоїть плата за землю, яку, за вибором платника, можна декларувати або раз на рік, або щомісячно. Візьмемо саме її для прикладу, аби розповісти, як відображають результати перевірки майнових податків у звітності платника.

Загальні підходи до оформлення результатів перевірки майнових податків нічим не відрізняються від решти податків. Якщо перевіркою виявлено недоплату (заниження) якогось із податків, ви маєте отримати податкове повідомлення-рішення (ППР) форми «Р» (додаток 3 до Порядку № 1204*). У ньому контролери донарахують той чи інший майновий податок зі штрафними санкціями.

* Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Мінфіну від 28.12.2015 № 1204.

А далі ви маєте вирішити, погоджуєтесь чи ні з проведеними донарахуваннями. Якщо ні, то їх можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку. Процедуру такого оскарження стисло викладено в самому ППР, але ми зараз не про це. Наше завдання — розібратися з відображенням результатів перевірки, якщо суми донарахувань платником не оскаржуються. Розберемо всі нюанси на умовному прикладі.

Приклад 1. Документальну податкову перевірку розпочато 15.06.2024. Перевірка охоплює два попередні роки та І квартал поточного року. Припустимо, що з урахуванням строків на проведення перевірки та прийняття рішення за її результатами, ППР із донарахуванням земельного податку надійшло платнику 10.07.2024.

Донарахування за попередні роки

Відображення у звітності. Якщо з ППР випливає, що помилку було допущено в минулих роках, і ви не заперечуєте її реальність, тоді не залишається нічого іншого, як просто визнати її й доплатити донараховані зобов’язання, штраф і пеню, зазначені в ППР.

Після того як ви доплатите нараховані суми, про такі помилки можна забути.

Проводити уточнення минулорічних декларацій з плати за землю, в яких було допущено помилку, не слід

Адже помилка вже виявлена податківцями і акт перевірки містить усю необхідну інформацію про об’єкт оподаткування. Цей висновок справедливий щодо всіх майнових податків.

Відображення в бухобліку. А ось у бухобліку виправлення потрібно показати, керуючись правилами виправлення помилок, тобто залежно від того, якою була помилка: поточного року чи минулих років.

Для виправлення минулорічної помилки, що вплинула на розмір нерозподіленого прибутку, потрібно підкоригувати сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року (п. 4 НП(С)БО 6). При цьому слід скласти проводку: Дт 441 — Кт 641.

При донарахуванні зобов’язань за минулі періоди відбувається збільшення витрат і, відповідно, зменшення фінрезультату. Тому

платнику податку на прибуток доведеться ще й скоригувати сальдо нерозподіленого прибутку на розмір зменшення податку на прибуток на суму донарахованого податку на майно (Дт 641 — Кт 441)

Крім того, слід подати уточнюючу декларацію (УД) з податку на прибуток і зменшити податок до сплати.

Донарахування за поточний рік

Тут слід мати на увазі те, що всі майнові податки декларують уперед на поточний рік, а не за результатами звітного періоду, що минув. Хоча й тут є виняток: плату за землю можна декларувати або в порядку, притаманному решті майнових податків (уперед до кінця поточного року), або щомісячно за місяць, що минув. Причому обрати місячний варіант звітування можна з будь-якого місяця поточного року.

Відображення у звітності. Зазвичай планова документальна перевірка проводиться так, щоб закрити ті квартали, податкові зобов’язання за які на момент початку перевірки задекларовано та сплачено.

У нашому прикладі, якщо перевірку розпочато 15.06.2024, то останній квартал, який вона зачіпає, — І квартал поточного року. Інакше кажучи, в ППР, що надійшло платнику, донараховано земельний податок тільки за місяці І кварталу (січень, лютий і березень). А це означає, що до цих донарахувань слід ставитися так, як і до донарахувань за попередні роки (див. вище). Тобто якщо реальність помилки ви не оспорюєте, доплатіть податок, нарахований у ППР, штрафи та пеню — і на цьому все. Уточнювати нарахування земельного податку за січень, лютий і березень 2024 року не треба.

Робимо загальний висновок:

за періоди поточного року, за які було виявлено порушення і донараховано (зменшено) податкові зобов’язання через направлення вам ППР, уточнення робити не слід

Ці періоди виправили фіскали, коли донарахували (зменшили) зобов’язання, надіславши вам ППР. Якщо ви уточните цей період виходячи з даних ППР, то задвоєте (або в бік зменшення, або в бік збільшення) суму податку.

А як бути з рештою місяців поточного року? Тут слід розуміти, що на момент одержання вами ППР (у нашому прикладі — 10.07.2024) строк сплати земельного податку за квітень і травень 2024 року вже минув. Якщо виявлена перевіряючими помилка поширюється на всі місяці поточного року, то виходить, що квітневі і травневі податкові зобов’язання задекларовано та сплачено в меншій сумі, ніж належить. Тож слід провести їх уточнення (за звичайних умов — із самоштрафом, під час війни — без).

Строки сплати земельного податку за червень — грудень 2024 року ще не настали, тож їх у будь-якому разі уточнюють без самоштрафу.

Зверніть увагу! Як роз’яснюють податківці в БЗ 111.05, оскільки податковим періодом з плати за землю є рік, а сплата податкових зобов’язань здійснюється щомісячно, то

для виправлення помилок, допущених у земельній декларації на поточний рік, можна подати одну УД з уточненням показників як за місяці, строк сплати податкових зобов’язань за якими минув, так і за місяці, строк сплати за якими не настав

Якщо ж ви віддаєте перевагу щомісячному звітуванню, то земельні декларації за:

— січень — березень — не чіпаєте;

— квітень — травень — уточнюєте для виправлення виявленої перевіряючими помилки;

— червень — грудень — подаєте у встановлені строки без помилки, виявленої під час перевірки.

Відображення в бухобліку. Помилку, допущену при нарахуванні податку за поточний календарний рік, виправляють шляхом унесення відповідних коригувань у поточному звітному періоді:

— або методом «сторно», якщо зменшується сума відображеної операції. Так роблять, коли слід зменшити раніше нараховану суму податку;

— або методом додаткових бухзаписів, якщо потрібно збільшити суму операції. Цим способом користуються при донарахуванні зобов’язання з того чи іншого майнового податку.

Виправлення помилок оформляється в місяці виявлення помилки бухдовідкою.

Крім того, якщо суб’єкт є квартальним платником податку на прибуток, то в разі донарахування майнових податків за минулі періоди (квартали) поточного року йому також доведеться уточнити й нарахований податок на прибуток за минулі квартали поточного року.

Приклад 2. Підприємство-річник з травня 2023 року по травень 2024 року не нараховувало податкові зобов’язання із земельного податку за земельну ділянку, розташовану на території активних бойових дій, на яких функціонують державні інформаційні ресурси. Із донарахуваннями під час перевірки було вирішено не сперечатися. У підсумку за 2023 рік занизило податкові зобов’язання на 8000 грн, а за 2024 рік — на 4000 грн.

Облік донарахування земельного податку за ППР

з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума,

грн

Дт

Кт

1

Донараховано земельний податок за 2023 рік

441

641/ЗП

8000

2

Зменшено податок на прибуток

641/ПП

441

1440

3

Донараховано земельний податок за 2024 рік

92

641/ЗП

4000

4

Сплачено донарахований земельний податок

641

311

12000

Висновки

  • Проводити уточнення минулорічних декларацій з плати за землю, в яких було допущено помилку, не слід. Так само не потрібно уточнювати звітні періоди (місяці) поточного року, які охоплені перевіркою.
  • Донарахування земельного податку за минулий рік тягне за собою коригування фінрезультату минулого року, отже, потребує коригування показників минулорічної фінзвітності. Оскільки помилка торкнулася і податковоприбуткового обліку, потрібно подати УД з податку на прибуток.
  • Для виправлення помилок, допущених у земельній декларації на поточний рік, можна подати одну УД з уточненням показників як за місяці, строк сплати податкових зобов’язань за якими минув, так і за місяці, строк сплати за якими не настав.
  • Помилка поточного року виправляється в бухобліку відповідними коригуваннями в поточному звітному періоді. Суми штрафних санкцій і пені визнаються витратами того періоду, в якому було узгоджено ППР.