10.06.2024
Якщо працівник повідомляє про встановлену йому інвалідність, то роботодавець, зазвичай, просить підтвердити її шляхом надання копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) за формою № 157-1/о, яка затверджена наказом МОЗ від 30.07.2012 № 577. Також працівник може надати копію пенсійного посвідчення або копію посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
У разі отримання від працівника з інвалідністю зазначених документів роботодавець забезпечує належні йому трудові пільги і гарантії. Крім того, завірена копія довідки до акта огляду МСЕК є підставою для застосування роботодавцем пільгової ставки ЄСВ 8,41 % до зарплатних доходів працівника з інвалідністю.
Більш детально про документи, що підтверджують «інвалідний» статус працівника, його трудові гарантії та особливості застосування ставки ЄСВ 8,41 %, — див. у статтях «Працівники з інвалідністю: трудові гарантії» та «Працівник з інвалідністю: особливості оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47.
Якщо інвалідність установлена особі на певний термін, то після його спливу за мирних часів для продовження інвалідності й отримання оновлених підтвердних документів така особа повинна пройти повторний огляд у МСЕК згідно із Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317 (далі — Положення № 1317). Проте війна внесла свої корективи.
Щоб уникнути під час дії воєнного стану можливих складнощів з підтвердженням особою інвалідності, КМУ прийняв постанову від 08.03.2022 № 225 (далі — постанова № 225), до якої згодом були внесені зміни постановою КМУ від 30.03.2022 № 390.
Наразі в п. 3 постанови № 225 зазначено таке: за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю лікарсько-консультативною комісією (ЛКК) на МСЕК відповідно до Положення № 1317, повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану, переноситься на строк після закінчення воєнного стану, але не пізніше 6 місяців після його закінчення.
При цьому
інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після закінчення воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд
ІПР таких осіб з інвалідністю також продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення / скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну ІПР (див. лист МОЗ від 07.08.2023 № 3.2-20/17/1950/ЗПІ-23//2382).
Отже, виходить, що термін дії інвалідності продовжується, так би мовити, автоматично на підставі приписів постанови № 225. А чи передбачено в такому разі надання особам з інвалідністю якогось підтверджуючого документа? Ні.
МОЗ вважає, що такі зміни спрощують процедуру проходження медико-соціальної експертизи у воєнний час. З’ясуємо наслідки цього спрощення для працівника і для роботодавця.
Виплати та трудові пільги. МОЗ у листі від 23.05.2023 № 03-14/17/1304/ЗПІ-23//1711 наголошувало, що наразі для отримання соціальних виплат проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності не потрібно, оскільки термін дії інвалідності та ІПР подовжено на період дії воєнного стану.
Крім того, у наведеному листі також акцентується увага на тому, що всі виплати та відповідні пільги зберігаються за особою до закінчення строку проходження повторного огляду.
Таким чином, увесь зазначений період особи з інвалідністю, які не пройшли повторний огляд для підтвердження інвалідності, продовжують отримувати відповідні соціальні виплати та пільги, передбачені державою. А роботодавці продовжують дотримуватися щодо таких осіб всіх трудових пільг і гарантій.
Застосування ставки ЄСВ 8,41 %. Юрособа (ФОП) має право застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41 % до зарплатних доходів працівника з інвалідністю за умови підтвердження факту встановлення такому працівнику інвалідності. Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду МСЕК. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо роботодавцем. При цьому
нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 % здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності
Це визначено п.п. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449).
На перший погляд здається, що роботодавець може продовжувати застосовувати ставку ЄСВ 8,41 % до доходу працівника з інвалідністю, у якого дата переогляду припала на воєнний стан. Адже в п.п. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449 говориться про застосування пільгової ставки до припинення інвалідності, а інвалідність у працівника триває згідно із п. 3 постанови № 225 (ср. ).
Проте інша норма Інструкції № 449 вимагає, щоб інвалідність була підтверджена засвідченою копією довідки до акта огляду МСЕК. І ось тут маємо проблему.
Чи згодні податківці на застосування роботодавцем пільгової ставки ЄСВ 8,41 %, якщо працівник з інвалідністю має «прострочену» довідку МСЕК, а його інвалідність продовжується на підставі п. 3 постанови № 225?
На це запитання ДПСУ у листі від 08.05.2024 № 2639/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК прямої відповіді не надала. Податківці лише процитували норми Інструкції № 449, які зазначені вище, і порадили з питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану, звернутися до МОЗ.
Таким чином, податківці «прив’язують» можливість застосування пільгової ставки ЄСВ до строку дії довідки до акта огляду МСЕК.
У цій ситуації було б супер, якби МОЗ зазначило, що строк дії довідки МСЕК також продовжується на той же період, на який продовжено інвалідність. Проте у листі від 23.05.2023 № 03-14/17/1304/ЗПІ-23//1711, спираючись на положення п. 3 постанови № 225, міністерство говорить лише про автоматичне продовження терміну дії інвалідності працівника та його ІПР.
Так що ж робити? Якщо ви не готові сперечатися з податківцями, то, безумовно, безпечніше у ситуації, що склалася, застосовувати загальну ставку ЄСВ 22 % в періоді, не підтвердженому засвідченою копією довідки до акта огляду МСЕК. Якщо ж згодом МОЗ підтвердить продовження дії довідки, можна виправити «помилку» в сумах внеску.
Проте ви можете не чекати, а вже зараз звернутися з запитом до МОЗ щодо питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану. І якщо відповідь міністерства вас влаштує, звертайтеся далі до органу ДПС за індивідуальною податковою консультацією.
Зверніть увагу, що наразі у період дії воєнного стану МСЕК здійснює свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності. Тобто експертиза проводиться за направленням ЛКК незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування осіб, які звертаються для встановлення / продовження групи інвалідності (див. роз’яснення МОЗ від 30.05.2023). Тож порадьте працівнику поклопотати щодо отримання довідки про продовження інвалідності.