10.06.2024

Чи може ФОП з інвалідністю врахувати самого себе в норматив?

Якщо у ФОП працює (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік) 8 та більше працівників, то обов’язковим стає створення робочих місць для осіб з інвалідністю. І тут традиційно постає питання: а якщо сам ФОП є особою з інвалідністю, чи це якось враховується? Розбираємось!

Норматив осіб з інвалідністю для ФОП

Нагадаємо спочатку, що так само, як і юрособа, ФОП-роботодавець має обов’язок створити робочі місця для осіб з інвалідністю. Кількість їх стандартна (ст. 19 Закону № 875*):

— 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП) за рік**, якщо СКШП дорівнює 26 осіб або більше;

— 1 робоче місце, якщо СКШП складає від 8 до 25 осіб.

* Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-XII.

** Показник СКШП за звітний рік розраховують відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників від 28.09.2005 № 286.

Відповідно

якщо у ФОП узагалі немає найманих працівників чи СКШП за рік складає не більше 7 працівників, обов’язку створювати робочі місця для осіб з інвалідністю в такого ФОП узагалі немає

Але нас буде цікавити саме ситуація, коли у ФОП СКШП складає 8 та більше осіб. Тобто коли обов’язок є.

Якщо сам ФОП — особа з інвалідністю

Чи може такий ФОП зарахувати себе у виконання нормативу?

Як було раніше. Раніше ситуація із цим взагалі була на 100 % зрозумілою і вирішувалась позитивно для ФОП. Справа в тому, що право ФОП з інвалідністю врахувати себе в інвалідному нормативі було прямо прописано в Інструкції № 591*, яка регламентувала заповнення роботодавцями звітності за ф. № 10-ПОІ (Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю).

* Інструкція щодо заповнення форми звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю», затверджена наказом Мінсоцполітики від 27.08.2020 № 591.

У п. 7 цієї Інструкції зазначалося, що ФОП з інвалідністю збільшує показник працівників з інвалідністю на одиницю. Тобто до працевлаштованих осіб з інвалідністю відносить і самого себе.

Але нюанс у тому, що зі звіту за 2022 рік обов’язок подавати ф. № 10-ПОІ скасовано.

Як зараз. Одразу зазначимо, що в цьому плані нічого не змінилося.

Втім тут є цікаві деталі. Так, наприкінці минулого року Інтернетом пішла гуляти відповідь Центрального міжрегіонального управління Держпраці на запитання «Чи включається в середньооблікову чисельність працівників для обрахунку нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю фізична особа — підприємець?». Відповідь була: «Ні, не включається. Адже, фізична особа — підприємець є роботодавцем».

Але на що слід звернути увагу. Вважаємо, тут мова не про те, чи включається ФОП з інвалідністю в рахунок виконання нормативу, тобто чи є такий ФОП еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю.

Мова тут узагалі про інше. А саме чи включається ФОП у СКШП для вирішення питання, чи має він виконувати норматив. Тобто чи рахується ФОП як одиниця на етапі, коли визначаємось, чи складає СКШП 8 та більше осіб. І тут дійсно ФОП не враховується, бо він не є найманим працівником.

Тобто

коли рахуємо СКШП найманих працівників (для визначення, чи не досягло СКШП 8 осіб), то самого ФОП дійсно не рахуємо, бо він не є найманим працівником. Так було і раніше

Але нас зараз цікавить узагалі інше питання — чи може ФОП з інвалідністю (роботодавець) вважатися працевлаштованою особою з інвалідністю для цілей виконання нормативу. Тобто, наприклад, якщо у ФОП СКШП складає 10 осіб і, відповідно, він має створити 1 робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, чи достатньо буде того, що сам ФОП має інвалідність? Тобто чи може бути зараховано ФОП з інвалідністю у виконання нормативу?

Дійсно, дивитись для цього в Інструкцію № 591 вже некоректно. Втім у нас є інший документ — актуальний наразі Порядок № 14-1*.

* Порядок надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затверджений постановою правління ПФУ від 10.03.2023 № 14-1, наказом Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 № 17.

Цей Порядок визначає механізм надсилання роботодавцям Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі — Розрахунок).

Так от, у примітках до Розрахунку зазначено, що: «фізичній особі, яка використовує працю найманих працівників, якій відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, показник рядка 02 збільшується на одиницю».

Тобто, іншими словами,

як і раніше, ФОП з інвалідністю (роботодавець) для цілей виконання нормативу фактично є еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю

Висновки

  • ФОП, в якого СКШП складає 8 осіб та більше, має обов’язок створити робоче місце (місця) для осіб з інвалідністю.
  • Як і раніше, ФОП з інвалідністю (роботодавець) для цілей виконання нормативу фактично є еквівалентом однієї працевлаштованої особи з інвалідністю. Наприклад, якщо у ФОП з інвалідністю СКШП складає 10 осіб і, відповідно, він має створити 1 робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, то достатньо вже того, що сам ФОП має інвалідність. Додаткові особи з інвалідністю йому не потрібні.