30.05.2024
До доходу на єдиному податку не включаються власні кошти, які внесені на ФОП-рахунок у банку, за умови, що такі кошти оподатковувалися під час їх нарахування (виплати) та за наявності документів, які підтверджують сплату податків і зборів. Зокрема, але не виключно, це можуть бути відомості з Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, розрахункових документів тощо
Тема поповнення рахунку ФОП власними коштами (умовно кажучи, коштами з-під матраца) існує вже багато років. ДПСУ дещо пом’якшила свій підхід до наслідків такої операції. Вона видала у травні декілька аналогічних за змістом роз’яснень та зазначає, що нова позиція погоджена з Мінфіном.
Попередні роз’яснення та практика. Останніми роками позиція податківців зводилася до неможливості безподаткового поповнення рахунків ФОП власними коштами.
На запитання: «Чи включаються до доходу ФОП (першої — третьої груп) власні кошти, внесені на поточний підприємницький рахунок ФОП?» податківці вже тривалий час відповідали дуже просто. Навіть зараз у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі міститься така відповідь від ДПСУ: кошти, що надійшли на рахунок ФОП і які є власними коштами такої фізособи (тобто кошти, отримані не від підприємницької діяльності), включаються до доходу ФОП — платника єдиного податку, з урахуванням вимог ст. 292 ПКУ (категорія 107.01.03 БЗ).
Податківці наводили там лише один виняток для умовно безподаткового поповнення ФОП-рахунку. Коли ФОП вносить на свій рахунок готівку, яка на момент внесення уже була врахована в обліку, та при цьому в платіжному документі зазначено призначення платежу — виручка за певний період.
Саме така позиція минулого року формувалася також на рівні Верховного Суду. Вона зводиться до такого: поповнення власними готівковими коштами можна робити без оподаткування, але лише в частині, яка не перевищує готівкового доходу від підприємницької діяльності (постанова ВС від 13.07.2023, справа № 640/11847/20).
Зверніть увагу, що така можливість пов’язана з внесенням саме готівки як готівкового доходу. Зараз немає загального звільнення спрощеної системи від РРО (звичайно, якщо ФОП не на групі 1). Тому як тільки ми кажемо, що готівка є доходом за певний період, то десь вона мала пройти через РРО (або в окремих випадках хоча б через КОРО з РК). Так чи інакше, оподаткування готівкового доходу відбувається за датою отримання готівки, а не за датою зарахування її на рахунок ФОП. Зрозуміло, що повторно за датою зарахування на рахунок така готівкова виручка не має оподатковуватися.
В інших випадках заведення власних коштів на рахунок ФОП податкова наполягала на їх оподаткуванні єдиним податком. Це відбувалося як на рівні офіційних роз’яснень, так і на практиці.
Звичайно, і мови не може бути про видачу позик самому собі. Тобто не треба фізособі укладати з собою ж як ФОП договір позики або поворотної фінансової допомоги. Цей варіант точно не врятує, оскільки така сума, насправді, позикою не вважатиметься (для позики потрібні дві особи — позикодавець та позичальник). Суди також негативно ставляться до надання позики самому собі. Наприклад, Верховний Суд зазначав, що в такій ситуації внесені на рахунки ФОП готівкові кошти не набули ознак поворотної фінансової допомоги, є доходом платника єдиного податку (постанова ВС від 19.03.2024, справа № 824/909/17-а).
Новий підхід податкової. Починаючи з травня, ДПСУ скоригувала свою позицію. У своїх численних індивідуальних податкових консультаціях вона зазначає, що під єдиний податок не підпадають поповнення рахунку власними коштами ФОП, якщо такі кошти вже оподатковувалися під час їх нарахування (виплати) у порядку, визначеному ПКУ, та за наявності документів, які підтверджують сплату податків і зборів, зокрема, але не виключно, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, розрахункових документів тощо.
Як бачимо, ця позиція відрізняється від тієї, що була раніше. Сподіваємося, що попередні роз’яснення у Базі знань (що поповнення рахунку ФОП власними непідприємницькими коштами треба оподатковувати єдиним податком) все ж таки будуть оновлені. Станом на дату підготовки матеріалу вони досі позначаються як чинні.
Фактично ідея полягає у тому, що раніше оподатковувані ПДФО суми не треба повторно оподатковувати (цього разу єдиним податком). Слід розуміти, що новий підхід (так само, як і попередній) не базується на нормах податкового законодавства. Звернемо увагу на обмеження та потенційні проблеми з його практичною реалізацією.
По-перше, умовою неоподаткування єдиним податком поповнень власними коштами є їх попереднє оподаткування саме ПДФО (а не, наприклад, єдиним податком) та оподаткування саме на рівні податкового агента. Цей висновок можна зробити у зв’язку з використанням ДПСУ фрази «під час їх нарахування (виплати)».
Крім того, податківці вимагають наявності підтвердних документів такого оподаткування. У загальному випадку, особа через власний кабінет у ДПСУ має запитати в ДПСУ документ про нарахування та сплату ПДФО (наприклад, з отриманої зарплати, дивідендів, будь-яких інших оподатковуваних доходів) для подальшого надання цих підтверджень представникам податкової.
По-друге, маємо не лише квест «знайди підтвердження походження грошей», а знайди саме оподатковані ПДФО доходи. Незрозуміло, чим принципово для цілей поповнення рахунку ФОП та єдиного податку ці доходи відрізняються від неоподатковуваних легальних доходів фізосіб (наприклад, отриманих при продажу квартири) чи від сум, які доходами не є (наприклад, отримані позики). Або від оподаткованих, наприклад, єдиним податком сум, які раніше ми виводили з рахунку ФОП, а зараз заводимо. Схоже, що логіка податкової десь взяла вихідний день.
По-третє, залишається велике питання зі сплатою єдиного податку з сум, оподаткування яких ПДФО ФОП не зможе підтвердити. Дивіться, єдиним податком за базовою ставкою оподатковуються не будь-які доходи ФОП, а доходи від підприємницької діяльності, та лише за умови отримання доходів від обраних видів діяльності (КВЕД), обраних та внесених до Реєстру платників єдиного податку. Тобто якщо ФОП отримує дохід навіть від підприємницької діяльності, але така діяльність не відповідає обраним кодам КВЕД, це є серйозним порушенням спрощеної системи. ФОП, як покарання, сплачує з такого доходу єдиний податок за ставкою 15 % та, більше того, злітає зі спрощеної системи оподаткування.
У нашому випадку мова взагалі не йде не лише про потрібні види діяльності, вона не йде навіть про доходи від підприємницької діяльності. Тому якщо поповнення рахунку власними коштами не вписується в нові вимоги податкової, то з практичної точки зору краще не ризикувати. Можна отримати такі кошти на рахунок ФОП від третьої особи (наприклад, звичайної фізособи) як поворотну фінансову допомогу (позику). Не забуваємо таку позику повертати протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.