11.11.2024
Так, ви можете проводити інвентаризацію різних активів на різні дати. Головне — щоб такі строки інвентаризації були зафіксовані в наказі про проведення інвентаризації. Розглянемо цей момент детальніше.
За загальними правилами перед складанням річної фінансової звітності річну інвентаризацію треба провести до дати балансу (тобто не пізніше 31 грудня) протягом відведеного на це (залежно від виду активів, що інвентаризуються) 2-3-місячного строку (п. 10 розд. I Положення № 879*, детальніше див. статтю «Інвентаризація-2024: організаційні і процедурні моменти» // «Податки & бухоблік», 2024, № 91).
При цьому
конкретні строки проведення інвентаризації (її початку / закінчення), а також об’єкти, які підлягають інвентаризації, встановлюються керівником у наказі про проведення інвентаризації (п. 3 розд. II Положення № 879)
Тому підприємство має право самостійно розподілити проведення річної інвентаризації за часом і для різних активів наказом установити різні строки проведення інвентаризації (в межах відведених на її проведення двох-трьох місяців).
Так, зокрема, наказом може бути визначено, що інвентаризація розрахунків з контрагентами (дебіторської / кредиторської заборгованості) і резерву відпусток проводиться станом на 31.12 (наприклад, у період з 15.12 по 31.12). Тим паче, що, наприклад, щодо резерву відпусток Положення № 879 містить пряму вказівку про необхідність його інвентаризації на кінець року! Оскільки згідно з вимогами п. 8.2 розд. III Положення № 879 залишок резерву відпусток при щорічній інвентаризації має бути проінвентаризований станом на кінець звітного року (тобто станом на 31 грудня).
Тому ви можете проводити інвентаризацію розрахунків з контрагентами і резерву відпусток станом на 31.12. І складати акти звірки з контрагентами станом на цю дату. І якщо наказом визначено, що інвентаризація розрахунків проводиться станом на 31.12 (тобто розрахунки мають бути проінвентаризовані на дату балансу), то в актах так і слід зазначати, що розрахунки звірені «станом на 31.12» (на дату балансу), навіть якщо така дата припадає на вихідний день.
А також пам’ятайте, що результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії мають бути відображені в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності того звітного періоду, в якому закінчена інвентаризація (п. 3 розд. IV Положення № 879). Тому при проведенні інвентаризації розрахунків і резервів станом на 31.12 важливо, щоб результати інвентаризації були відображені в бухобліку не пізніше грудня (тобто проведені в обліку груднем, а не, скажімо, січнем).