28.11.2024

Зміна місцезнаходження: куди подавати документи на розблокування ПН/РК?

За матеріалами БЗ 101.18

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41915

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

У разі зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаного зі зміною контролюючого органу, при поданні будь-яких документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісіями регіонального або центрального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, необхідно зазначати код та найменування контролюючого органу за основним місцем обліку

Платник ПДВ змінив адресу зі зміною адміністративного району, внаслідок чого змінюється контролюючий орган, в якому він перебуватиме за основним місцем обліку. У податківців запитали: найменування і код якого контролюючого органу в цьому випадку слід зазначати в полі «Контролюючий орган, до якого подається документ» при поданні документів, пов’язаних із розблокуванням ПН/РК?

З чим пов’язане це питання платника, зрозуміло, адже, наприклад, подання декларації з ПДВ та сплата цього податку у разі зміни контролюючого органу здійснюється до кінця бюджетного року за попереднім місцезнаходженням (пп. 10.2, 10.13 розд. X Порядку № 1588*; категорія 101.24 БЗ).

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Але з поданням документів, пов’язаних з розблокуванням ПН/РК, це правило не працює. Як пояснюють податківці, у разі зміни місцезнаходження, пов’язаного зі зміною контролюючого органу, будь-які документи, необхідні для розгляду питань щодо розблокування ПН/РК,

потрібно подавати до контролюючого органу за основним місцем обліку,

тобто за тим місцем обліку, яке є основним для платника на момент подання ним цих документів.

Причому це стосується будь-яких документів, пов’язаних з розблокуванням ПН/РК. Тобто: і (1) Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, і (2) Повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості, і (3) Таблиці даних (категорія 101.18 БЗ), і (4) скарг.

Тут може бути цікавим питання: а наскільки швидко відбувається перереєстрація місця податкового обліку платника у разі зміни місцезнаходження?

Інформація про місцезнаходження підприємства вноситься до ЄДР. Тому якщо підприємство змінює своє місцезнаходження, то воно має оновити інформацію у ЄДР.

Якщо держреєстрацію змін проведено (внесено відповідні зміни в ЄДР), то далі податківці самостійно (без участі платника податку) на підставі відомостей в ЄДР проведуть процедуру зміни основного місця обліку платника. Тобто для зміни місця обліку при зміні місцезнаходження платнику ніяких додаткових документів подавати не потрібно*. Контролюючі органи за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) самостійно проведуть процедури зняття з обліку / взяття на облік такого платника (п. 10.1 Порядку № 1588).

* Винятком є платники податків, відомості щодо яких не підлягають включенню до ЄДР.

Наскільки швидко це відбуватиметься?

У п. 10.5 Порядку № 1588 сказано, що після отримання даних від держреєстратора контролюючий орган, в якому платник перебуває за основним місцем обліку, вносить зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб та передає відомості до ЄДР. І, зокрема, серед цих відомостей (які передаються в ЄДР) зазначається термін, до якого платник податків перебуває на обліку у контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням, що відповідає даті спливу одного місяця після отримання зазначеним контролюючим органом даних про зміну місцезнаходження платника податків. Тобто

взяття на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходження здійснюється протягом місяця після отримання від ЄДР інформації про зміну місцезнаходження

Дані про взяття платника на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходженням (місцем проживання) передаються до ЄДР у день взяття на облік.

Тому щоб під час проведення процедури перереєстрації правильно визначити, якому контролюючому органу подавати документи для розблокування ПН/РК (в якому контролюючому органі за основним місцем обліку зараз перебуває платник), бажано перевіряти інформацію щодо основного місяця обліку:

— або в Електронному кабінеті («Інформація з реєстрів» → «Дані про взяття на облік платників податків»);

— або, враховуючи, що відповідна інформація передається одразу і в ЄДР (і, відповідно, міститься в ЄДР), керуватися даними ЄДР.