14.04.2025

Незаконна заборона амортизації житлових приміщень

Ще з давніх часів фіскали забороняють враховувати для податкових цілей амортизацію об’єктів житлової нерухомості, вважаючи їх невиробничими основними засобами. Водночас у минулому році була призупинена фіскальна консультація в БЗ з цього приводу. Але чи відбулися після цього якісь зміни на практиці? Тож давайте разом проаналізуємо цю проблему станом на зараз.

Незаконні вимоги фіскалів

Фіскальна наступність. Як ми вже зазначили, забороняти амортизацію житлової нерухомості в податковому обліку фіскали стали ще «за царя панька» — навіть у «докодексні» часи, коли оподаткування прибутку здійснювалося за окремим спеціальним Законом «Про оподаткування прибутку підприємств». Ця фіскальна традиція перейшла і в «нові податкові часи» — оподаткування прибутку за ПКУ.

Логіка фіскального підходу. Вже в «ПКУ-часи» протягом багатьох років і донедавна (до 01.08.2024) була «активною» консультація в БЗ 102.05 з відповіддю на запитання: чи підлягає амортизації відповідно до ст. 138 ПКУ необоротний актив житлового фонду (приміщення), який використовується в господарській діяльності такого платника без переведення його до нежитлового фонду?

Звісно, відповідь фіскалів була негативна. Аргументи цієї відповіді дивують, хоча фактично вони туди «перекочували» ще з докодексних фіскальних роз’яснень і, зокрема, з листа ДПАУ від 18.05.2005 № 9562/7/15-1117.

На початку відповіді фіскали нагадують, що згідно з п.п. 138.3.2 ПКУ не підлягають амортизації, зокрема, витрати на придбання / самостійне виготовлення невиробничих основних засобів (ОЗ), а також витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих ОЗ. І додають, що

термін «невиробничі основні засоби» (наведено у тому ж п.п. 138.3.2 ПКУ) означає основні засоби, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку