24.04.2025

Відпустка на дітей: практика надання

Відпустки на дітей — це популярна назва додаткової оплачуваної відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Вона має певні особливості надання, з якими вас і ознайомить ця стаття. Про категорії працівників, які можуть скористатися відпусткою на дітей, граничний вік дітей та підтвердні документи, які слід пред’явити для отримання відпустки, читайте у статті «Відпустка на дітей: хто має право та як його підтвердити» // «Податки & бухоблік», 2025, № 31.

Графік відпусток чи заява?

Чи обов’язково в графіку відпусток вказувати відпустки на дітей? Чи допустимо їх надавати на підставі заяви працівника (без внесення до графіка)?

КЗпП та Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) вимагають планувати у графіку відпусток черговість надання лише щорічних (основних і додаткових) відпусток. Усі інші види відпусток можна не включати до графіка та надавати їх працівникам за схемою «заява-наказ».

Відпустка на дітей належить до соціальних відпусток, а не до щорічних (див. п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки). Вона надається понад щорічні відпустки, передбачені ст. 6, 7 і 8 Закону про відпустки, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законодавчими актами (див. ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки).

Враховуючи наведене, роботодавець може не вносити відпустки на дітей до графіка відпусток, а надавати їх на підставі заяви працівника відповідно до положень ст. 1821, 1861 КЗпП та ст. 19 Закону про відпустки.

Неповний робочий час та сумісництво

Чи можуть працівники-сумісники скористатися правом на відпустку на дітей? Чи впливає на тривалість відпустки робота на умовах неповного робочого дня / тижня?