16.01.2025

На роботу (з роботи) на таксі

Підприємство вирішило організувати доставку працівників з дому на роботу та назад на таксі. Причини такого рішення можуть бути різними. Наприклад, розміщення місця роботи далеко від житлових масивів або режим роботи, що не дозволяє діставатися іншим громадським транспортом. Але нас цікавлять не причини, а наслідки такого рішення для оподаткування доходів фізичних осіб. Про них і поговоримо.

Компенсація витрат на таксі

Здійснювати компенсацію працівникам витрат на проїзд трудове законодавство зобов’язує:

— у разі службових відряджень (ст. 121 КЗпП);

— у зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість (ст. 120 КЗпП);

— працівникам, які навчаються у вишах із вечірньою та заочною формами навчання, — один раз на рік у розмірі 50 % вартості проїзду до місцезнаходження закладу вищої освіти та назад (ст. 219 КЗпП).

А от компенсації проїзду працівника на таксі до місця роботи і назад КЗпП не передбачено. Проте

роботодавці можуть установлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників (ст. 91 КЗпП)

Такою додатковою пільгою може бути відшкодування роботодавцем вартості проїзду працівників від дому на роботу та назад на таксі. Як це оформити?

Оформлення. Податківці пропонують закріпити обов’язок роботодавця здійснювати компенсацію витрат на таксі у колективному договорі, наприклад у розділі «Соціальні пільги та гарантії» (див. лист ГУ ДПС у м. Києві від 26.02.2021 № 719/ІПК/26-15-04-09-11). Проте, на нашу думку, це може бути й розділ «Оплата праці».