16.01.2025

Доплата до мінімальної зарплати та ЄСВ з мінімальної зарплати: виконуємо вимоги у 2025 році

Роботодавці зобов’язані забезпечувати рівень зарплати працівників не нижчий за мінімальну зарплату. А ще роботодавці мають сплачувати ЄСВ з фактичної бази, але не нижчої за мінімальну зарплату. Як діють ці вимоги: разом чи окремо? Чи всі зобов’язані їх виконувати? Чи є зміни у 2025 році? Говоримо про це прямо зараз. Приєднуйтесь до розмови. Буде багато цікавого та корисного.

Разом чи окремо?

Статтею 31 Закону про оплату праці* встановлено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Якщо нижче, потрібно провести так звану трудову доплату до рівня мінзарплати.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Що стосується вимоги про сплату ЄСВ з мінімальної зарплати, то вона встановлена Законом № 2464**.

** Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Кожна вимога діє окремо і ніяк не пов’язана з іншою. На їх застосування не вплинуло введення воєнного стану й у 2025 році вони працюють на повну силу.

Тож далі розглянемо кожну з вимог окремо, а потім наведемо приклади їх застосування в конкретних випадках.

Доплата до рівня мінімальної зарплати

На підприємствах (у ФОП) мінімальний оклад (тарифна ставка) може бути встановлена на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Водночас, як уже зазначалося вище, заробітна плата працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчою за розмір мінімальної зарплати.