02.06.2025

Чи підійде для розблокування податкової накладної непідписаний замовником акт?

Бухгалтери часто цікавляться таким питанням: чи можна подати як один із розблокувальних документів непідписаний замовником акт виконаних робіт, на підставі якого було складено зупинену податкову накладну (ПН)? Або ж потрібно почекати, поки виконавець утрясе питання із замовником, і вже тоді подати податківцям підписаний обома сторонами акт? Розглянемо детально.

Акт без підпису замовника — юридична сторона

За нормами ч. 4 ст. 882 ЦКУ передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляють актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це зазначають в акті. Тоді такий акт підписує друга сторона.

Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний недійсним тільки судом. І то лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими (ч. 4 ст. 882 ЦКУ).

Зважаючи на це, якщо замовник відмовився підписати акт, підрядник (виконавець) повинен вказати про це в акті. Тоді такий

акт, підписаний однією стороною, вважається дійсним. А за відсутності підпису замовника недійсним його може визнати виключно суд