05.06.2025

Коли багато акцизних складів: проблеми ліцензування та Довідок

У цьому матеріалі розглянемо кілька цікавих ДПСУ-роз’яснень питань, що виникають у платників пального акцизу, які мають по декілька акцизних складів. І при цьому ці склади у них використовуються для різних господарських цілей. Переважно такі питання надходять від платників пального акцизу з числа сільгосппідприємств, торговців пальним, транспортних компаній. Але, гадаємо, вони будуть цікаві й іншим платникам, які мають «різнопрофільні» акцизні склади.

Склад акцизний, а все пальне — у тарі до 60 л

Підприємство зареєстроване платником пального акцизу, є розпорядником декількох акцизних складів, має ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки (тобто так звані спрощені ліцензії). Ці ліцензії були отримані ще за Законом № 481*, який 01.01.2025 остаточно втратив чинність. Зокрема, спрощені ліцензії були отримані і на місця, де пальне зберігається виключно (!) у споживчій тарі, тарі споживача та поворотній тарі (газові балони), кожна об’ємом до 60 літрів. Таке підприємство поставило ДПСУ кілька таких запитань і отримало відповіді в листі ДПСУ від 25.03.2025 № 1643/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК.

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 № 481/95-ВР.

Запитання. Їх було декілька.

Чи наявний / відсутній у підприємства обов’язок щодо отримання спрощених ліцензій на місця (території), де пальне для власних потреб зберігається виключно у споживчій тарі, тарі споживача та поворотній тарі (газові балони), кожна об’ємом до 60 літрів, за умови, що такі території відповідно до ПКУ є акцизними складами?

А якщо такий обов’язок відсутній, які дії необхідно вчинити підприємству як розпоряднику акцизного складу для отримання пального у споживчій тарі, тарі споживача та поворотній тарі (газові балони), кожна об’ємом до 60 літрів, від контрагентів? І чи потребує діяльність такого акцизного складу, де пальне зберігається виключно у такій «дрібній» тарі, будь-якого документального підтвердження?

Хоч і акцизний склад, а ліцензія не потрібна. Фактично, відповідь податківців на перше запитання вказує на те, що

необхідність придбання ліцензії на право зберігання пального не залежить від того, зберігається пальне на території акцизного складу чи ні