05.06.2025

Біоетанол у бензині: обов’язкові 5 % з 1 травня — штрафи, ліцензії, акциз і звітність

Госпсуб’єктам, які мають справи з пальним, та водіям, звісно, відомо, що з 1 травня 2025 року весь бензин, що реалізується, у тому числі через АЗС, повинен містити не менше 5 % біоетанолу. Але ще не всі «вкурили», що потягнуло(гне) за собою це «екологічне» нововведення! Зокрема, проблеми з ліцензією (на виробництво пального) та з додатковим акцизом! Детальніше — про наслідки того, що вчинили цим «покращенням» наші законодавці, і що в цих умовах робити, читайте в статті.

Коріння змін

Вимога щодо «біодобавки» в бензини. Отже, «бурю посіяв» Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту» від 04.06.2024 № 3769-IX. Бо саме цей Закон вніс до Закону України «Про альтернативні види палива» від 14.01.2000 № 1391-XIV (далі — Закон № 1391) згадані зміни. Зокрема, що з 1 травня 2025 року вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) в обсягах бензинів автомобільних, що відпускаються з місць оптової та роздрібної торгівлі пальним, має бути не менш як 5 % об’ємних за абсолютної похибки ± 1 % (тобто допускається «біодобавка» в інтервалі обсягу від 4 до 6 %).

Винятки. Під винятки потрапили лише бензини:

— з октановим числом 98 і вище;

— що поставляються для потреб Міноборони, Держагентства з управління резервами, та — для створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.

Право на додавання «біодобавки»: ліцензія та інші вимоги

Хто може «бодяжити». Змінами до ст. 8 Закону № 1391 виробникам, та/або імпортерам, та/або оптовим торговцям пальним надано право додавати рідке біопаливо (біокомпоненти) до палива моторного та палива моторного альтернативного у встановлених обсягах. Тож цим госпсуб’єктам дозволено «бодяжити» як українське, так і імпортоване пальне, у якому вміст біопалива менший за встановлений (див. вище) відсоток. Роздрібники права не мають!

Закон дозволяє згаданим госпсуб’єктам здійснювати таке змішування

«на підставі виданих ліцензій на право:

— виробництва пального;

— оптової торгівлі пальним»