09.06.2025

Примусове анулювання спрощенця

Працювати на спрощеній системі — як по линві ходити. Порушив рівновагу — впав. Так само й спрощенець: порушив правила — злетів на загальну систему. А якщо порушення виявлять податківці, то зіштовхнуть обов’язково! Коли та як це може статися і які наслідки такого злету, розповімо в цій статті.

Коли можливе примусове анулювання

На сьогодні реєстрація платником єдиного податку (ЄП) є безстроковою (п. 299.10 ПКУ). Разом з тим вона може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників ЄП за рішенням контролюючого органу, зокрема, у випадках, визначених п.п. 298.2.3 ПКУ.

Кожен із таких випадків — це те чи інше порушення умов перебування на ЄП. Скажімо, перевищення дохідного ліміту, здійснення забороненого виду діяльності тощо. Повний їх перелік див. у табл. 1 статті «Як відмовитися від спрощенки» // «Податки & бухоблік», 2025, № 46, а також у БЗ 107.01.08 щодо ФОП — платників ЄП першої — третьої груп і БЗ 108.01.06 щодо юросіб — платників ЄП третьої групи).

Платник ЄП, що порушив будь-яку з таких умов, зобов’язаний відмовитись від спрощенки й перейти на загальну систему оподаткування. Для цього треба подати податківцям відповідну заяву (п.п. 298.2.2 ПКУ). В загальному випадку строк подання такої заяви — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу чи року (п.п. 298.2.1 ПКУ). Решта подробиць — у згаданій вище статті.

Якщо ж спрощенець порушив якусь із вимог єдиноподатної глави 1 розд. ХIV ПКУ, однак заяву про відмову від ЄП не подав,

податківці мають право анулювати реєстрацію платника ЄП і таким чином перевести його на загальну систему оподаткування

Це право їм дає п. 299.11 ПКУ. З процедурою та наслідками такої ЄП-розреєстрації ми й розбиратимемося далі.