12.06.2025

Імпорт без ввезення: як облікувати?

Підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) придбало товар у нерезидента і реалізувало такий товар іншому нерезиденту за кордоном — без ввезення в Україну. Як ці операції відобразити в обліку? Що буде при цьому з податком на прибуток і ПДВ?

У такому разі, по суті, відбуваються дві операції:

— придбання товару за кордоном у продавця-нерезидента (імпорт без ввезення) та

— продаж товару за кордоном покупцеві-нерезиденту (експорт без вивезення).

Оскільки товар не перетинає митний кордон України (не ввозиться і не вивозиться), то імпортні та експортні митні декларації (МД) у такому разі не оформляють. А операції з нерезидентами документально підтверджують ЗЕД-контракти, інвойси, накладні, акти приймання-передачі тощо.

Валютний нагляд

Протягом воєнного стану операції з імпорту без ввезення, експорту без вивезення не заборонені (БЗ 112.02). Такі ЗЕД-операції (що є імпортом / експортом, див. ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 № 959-XII) підлягають обов’язковому валютному нагляду.

При цьому в разі імпорту без увезення операція знімається банком з валютного нагляду — після зарахування грошових коштів від нерезидента на поточний рахунок резидента в банку в разі продажу нерезиденту продукції в повному обсязі за межами України або після подання банку документів, що підтверджують використання резидентом продукції за межами України на підставі договорів (контрактів, угод) або інших форм документів, що застосовуються в міжнародній практиці та можуть уважатися договором (п.п. 5 п. 9 Інструкції № 7*). Причому

здійснює такий валютний нагляд за експортом без вивезення банк, через який проводилась оплата імпорту без увезення (п. 21 Інструкції № 7)