12.06.2025

Сонячна електростанція у платника сільгоспЄП: чи можливо?

Підприємство — платник сільгоспЄП вирішило встановити на даху виробничого приміщення (току) сонячну електростанцію. В основному вироблена електроенергія йтиме на живлення виробничого приміщення. Але якщо буде утворюватися її надлишок, то підприємство має намір його продавати. Чи можна це робити на сільгоспЄП, чи потрібна для цього ліцензія і які наслідки цієї операції для акцизного податку?

СільгоспЄП і електроенергія

Коли можливий симбіоз. По-перше, треба розібратися: чи можливо на такій системі оподаткування аграрію виробляти та продавати електроенергію?

Нагадаємо, що електроенергія (у т. ч. вироблена з альтернативних джерел) є підакцизним товаром (п. 215.1, п.п. 215.3.9 ПКУ).

А платниками сільгоспЄП не можуть бути суб’єкти господарювання, які займаються видами діяльності, що перелічені у п. 291.51 ПКУ. Серед таких видів діяльності є діяльність з виробництва підакцизних товарів (п.п. 291.51.2 ПКУ). Виняток становить тільки виробництво енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25 % доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб’єкта господарювання).

У нашому випадку платник сільгоспЄП має намір виробляти електроенергію (підакцизний товар), використовуючи саме сонячну електростанцію, тобто використовуючи для виробництва відновлювальне джерело енергії — сонячне світло. А отже, в цьому випадку

платник сільгоспЄП має повне право виробляти електроенергію, але тільки якщо дохід від реалізації такої електроенергії не перевищуватиме 25 % його загального доходу