12.06.2025
Оскільки мова йде про грошову компенсацію за невикористані відпустки, то звернемося до положень ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Ними передбачена можливість виплати відпускної компенсації у таких 3 випадках.
1. Звільнення працівника. У цьому разі роботодавець зобов’язаний компенсувати всі дні невикористаної:
— щорічної відпустки (як основної, так і додаткової);
— додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, якщо працівник має на неї право згідно із ст. 19 Закону про відпустки (далі — відпустка на дітей).
2. Призов / прийняття працівника на військову службу. Компенсація виплачується виключно за умови, що такий працівник виявив бажання її отримати. Для цього він має подати роботодавцю відповідну заяву. Строк її подання — не пізніше останнього дня місяця, в якому працівника було увільнено від роботи у зв’язку з військовою службою. З прикладом такої заяви можна ознайомитися тут).
Увага!
Якщо працівник, якого призвано / прийнято на військову службу, не виявив бажання отримати відпускну компенсацію, така компенсація не нараховується і не виплачується
Працівник, якого призвали / прийняли на військову службу, за бажанням може отримати грошову компенсацію за невикористані дні:
— щорічної відпустки;
— відпустки на дітей (за наявності права на неї).