12.06.2025

Компенсація відпустки — 2025

Чи всі невикористані відпустки підлягають грошовій компенсації? Чи має працівник право на компенсацію без звільнення? Чи важливо при обчисленні відпускної компенсації, коли саме працівник набув право на дні відпустки? Як розрахувати середньоденну зарплату для обчислення суми компенсації? Якщо ви ставите перед собою ці або подібні запитання, читайте нашу статтю і отримуйте відповіді на них.

Коли та які відпустки компенсуємо?

Оскільки мова йде про грошову компенсацію за невикористані відпустки, то звернемося до положень ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Ними передбачена можливість виплати відпускної компенсації у таких 3 випадках.

1. Звільнення працівника. У цьому разі роботодавець зобов’язаний компенсувати всі дні невикористаної:

— щорічної відпустки (як основної, так і додаткової);

— додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, якщо працівник має на неї право згідно із ст. 19 Закону про відпустки (далі — відпустка на дітей).

2. Призов / прийняття працівника на військову службу. Компенсація виплачується виключно за умови, що такий працівник виявив бажання її отримати. Для цього він має подати роботодавцю відповідну заяву. Строк її подання — не пізніше останнього дня місяця, в якому працівника було увільнено від роботи у зв’язку з військовою службою. З прикладом такої заяви можна ознайомитися тут).

Увага!

Якщо працівник, якого призвано / прийнято на військову службу, не виявив бажання отримати відпускну компенсацію, така компенсація не нараховується і не виплачується

Працівник, якого призвали / прийняли на військову службу, за бажанням може отримати грошову компенсацію за невикористані дні:

— щорічної відпустки;

— відпустки на дітей (за наявності права на неї).