16.06.2025

Невиробничі основні засоби переводяться до виробничих або продаються: ПДВ та податок на прибуток

Підприємство має невиробничий основний засіб, придбаний з ПДВ. При його придбанні були нараховані податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ, які збільшили первісну вартість об’єкта. Якщо цей основний засіб буде переведено до складу виробничих або продано, чи можна буде відкоригувати раніше нарахований компенсуючий ПДВ? Якщо так, то чи потрібно знімати ПДВ з балансової вартості? Які наслідки будуть з податку на прибуток, враховуючи, що підприємство є високодохідником і не нараховувало податкову амортизацію на невиробничі основні засоби?

Якщо об’єкт основних засобів (ОЗ), придбаний з ПДВ, був призначений для невиробничого використання, то за ним на підставі п.п. «в» п. 198.5 ПКУ нараховувались компенсуючі податкові зобов’язання (ПЗ).

При цьому якщо про невиробничий статус ОЗ було відомо одразу (у періоді придбання) — то ці компенсуючі ПЗ потрапили до первісної вартості ОЗ (Дт 643/1 — Кт 641/ПДВ; Дт 15 — Кт 643/1).

Тепер у нас починається зворотна ситуація:

— ОЗ переводяться до складу виробничих — тобто починають використовуватися в оподатковуваних операціях, або

— ОЗ продаються. Продаватися вони будуть з ПДВ, що теж фактично означає, що їх буде використано в оподатковуваних операціях.

Чи можна зменшити ПЗ?

Так, можна.

Абзац 6 п. 198.5 ПКУ дозволяє зменшити раніше нараховані компенсуючі ПЗ, якщо об’єкт починає використовуватися в оподатковуваних операціях