16.06.2025

Амортизація ОЗ перед продажем: коли враховуємо, а коли ні?

При продажу основних засобів (ОЗ) одне з ключових питань, що часто викликає сумніви у бухгалтерів, — це врахування амортизації за останній місяць використання об’єкта. Тож давайте предметно з’ясуємо, коли припиняють амортизувати ОЗ в бухгалтерському обліку та як амортизація останнього місяця впливає на податок на прибуток, ПДВ-мінбазу і єдиний податок (ЄП).

Продаж об’єкта ОЗ і припинення бухоблікової амортизації

Згідно з нормами НП(С)БО 7 «Основні засоби» амортизацію об’єкта ОЗ нараховують щомісячно протягом строку його корисного використання (експлуатації). Заразом п. 29 НП(С)БО 7 встановлює чіткі правила щодо її припинення.

Так, нараховувати амортизацію припиняють з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта ОЗ, а при застосуванні виробничого методу — з дати, що настає за датою вибуття об’єкта. Тож виходить, що

за місяць вибуття амортизацію об’єкта ОЗ ще нараховують за повний місяць

І тут важливо розуміти, що термін «вибуття» у цьому контексті означає не лише фактичний продаж, а й переведення ОЗ до складу необоротних активів, утримуваних для продажу (Дт 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу»).

Адже якщо об’єкт ОЗ вирішено продати, його обов’язково переводять до складу необоротних активів, утримуваних для продажу. Але роблять це за одночасного дотримання всіх критеріїв, перелічених у п. 1 розд. II НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» — актив готовий до негайного продажу, продаж високоймовірний тощо (п. 3 розд. II НП(С)БО 27).