23.06.2025

Сплив позовної давності та доходи ФОП на загальній системі

Сьогодні в нас не зовсім типова історія. ФОП колись отримав від контрагента аванс, але товари / роботи / послуги йому так і не поставив. Або інша схожа ситуація — отримав товари / роботи / послуги, але так і не оплатив їх. І ось незабаром спливе строк позовної давності за такою кредиторською заборгованістю. З’ясуємо зараз облікові / податкові наслідки для ФОП?

Загальні правила обліку

Базове регулювання щодо обліку ФОП на ЗС міститься в ст. 177 ПКУ. Нас цікавить саме дохід. Так от, ПКУ нам каже, що:

— об’єктом оподаткування є «чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця» (п. 177.2 ПКУ);

— у ФОП, зареєстрованого платником ПДВ, не потрапляє ні до доходу, ні до витрат ПДВ, що входить до ціни проданих або придбаних товарів / робіт / послуг (п. 177.3 ПКУ). До речі, сплачений у бюджет ПДВ також не потрапляє до витрат (п.п. 177.4.3 ПКУ).

Тобто за ПКУ дохід (не плутати з чистим доходом) — це виручка у грошовій та негрошовій формі (у платника ПДВ — без ПДВ).

Але, окрім ПКУ, є ще й підзаконні нормативні акти, які інколи вносять свою родзинку. У нашому випадку це Порядок № 261*.

* Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджений наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261.

І ось він вже каже нам (п.п. 3 ч. 1 розд. II), що в дохідній графі 2 Типової форми обліку відображаються (читай — включаються в дохід) сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та/або отримані готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).