30.06.2025

Виправлення помилок у декларації єдиноподатника групи 3: ФОП та юрособи

У платників єдиного податку групи 3 від обсягу доходу безпосередньо залежить величина податкових зобов’язань із сплати єдиного податку (ЄП) і військового збору (ВЗ). Неправильно визначили дохід — отже, неправильно нарахували ЄП і ВЗ. Яким чином третьогрупники мають виправляти помилки в єдиноподатковій декларації? Давайте подивимося для ФОП і юросіб.

Способи самовиправлення помилок

Якщо платник самостійно виявив помилки в раніше поданій ЄП-декларації, він зобов’язаний внести до неї відповідні зміни. Для цього п. 50.1 ПКУ пропонує три способи самовиправлення помилок (див. табл. 1).

Таблиця 1. Способи самостійного виправлення помилок у ЄП-декларації

Виправлення через

Строк виправлення

Самоштраф**

Строк сплати недоплати

Звітну нову декларацію (з типом «Звітна нова»*)

До закінчення граничного строку подання помилкової декларації

(п. 50.1 ПКУ)

Не застосовується

Протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання декларації

(п. 57.1 ПКУ)

Поточну звітну декларацію

(з типом «Звітна»*)

Протягом строків давності, визначених ст. 102 ПКУ

(п. 50.1 ПКУ)

5 % від суми недоплати

Уточнюючу декларацію

(з типом «Уточнююча»*)

3 % від суми недоплати

До подання уточнюючої декларації (п. 50.1 ПКУ)

* Форми декларацій платника ЄП (ФОП та юрособи групи 3) затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578. Для платників ЄП спеціальної форми декларації для уточнення не існує. Тому для виправлення помилок застосовують ту саму форму, що й при поданні звітних декларацій, яка є чинною на момент самовиправлення (п. 50.1 ПКУ).

** Самоштраф нараховується платником самостійно за умови, що помилка призвела до заниження податкових зобов’язань (пп. 50.1 і 54.1 ПКУ). Однак до припинення або скасування воєнного стану (ВС) самостійно виправити помилки будь-яких періодів можна без самоштрафу та пені (пп. 69.1 і 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) (див. БЗ 107.05, БЗ 108.05).