30.06.2025

Несумові помилки в декларації єдиноподатника: чи варто виправляти?

Буває так, що поряд із сумовими помилками (які вплинули на суму єдиного податку (ЄП) і військового збору (ВЗ)), в декларації єдиноподатники промахуються в несумових показниках (які на суму ЄП і ВЗ не вплинули: описки, неточності в періоді, кодах КВЕД, кількості осіб тощо). Виправляти їх чи не виправляти? Давайте це з’ясуємо й розберемося з можливими наслідками невиправлення.

Способи виправлення несумових помилок

Виправлення через уточнюючу декларацію. Формально несумові помилки в декларації (у реквізитах, наведених у пп. 48.3 і 48.4 ПКУ), як і сумові, мають бути виправлені. При цьому п. 50.1 ПКУ визначає два способи самостійного виправлення помилок (див. статтю «Виправлення помилок у декларації єдиноподатника групи 3: ФОП та юрособи» // «Податки & бухоблік», 2025, № 52):

— через уточнюючу декларацію (УД) або

— у складі поточної звітної декларації.

Попри це, несумову помилку, допущену в декларації єдиноподатника (яка на суму податкових зобов’язань з ЄП і ВЗ не вплинула), вийде виправити тільки за допомогою УД (тобто способом з п.п. «а» п. 50.1 ПКУ) або в деяких випадках шляхом подання декларації з типом «Звітна нова» (про неї скажемо пізніше).

Адже у заголовній частині і розділі І поточної звітної декларації єдиноподатників-ФОП і розділі І звітної декларації єдиноподатників-юросіб наводять інформацію саме за той звітний період, за який подається така декларація. А от виправити несумові помилки за уточнюваний період у ній просто немає можливості. Тому другим способом — у поточній звітній декларації — несумові помилки виправити не вийде.

Для виправлення несумових помилок за допомогою УД: