30.06.2025

У декларації третьогрупника не врахували податок попереднього періоду

Навіть якщо ФОП на спрощенці групи 3 розрахував і дохід, і єдиний податок (ЄП) правильно, подана ним декларація може містити приховану помилку. Причиною часто-густо виступає неврахування суми податку попереднього періоду звітного року, що призводить до завищення податкових зобов’язань із ЄП. При цьому до бюджету сплачується правильна сума ЄП. Дізнайтеся, чим така технічна неточність може обернутися і як її виправити.

Зміст допущеної помилки

Єдиноподатники групи 3 подають декларацію платника ЄП щокварталу (п. 294.1 ПКУ) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578. За допомогою цієї форми звітують усі ФОП на ЄП групи 3: і платники ПДВ (за ставкою ЄП 3 %), і неплатники ПДВ (за ставкою ЄП 5 %).

ЄП-декларацію платники ЄП групи 3 складають наростаючим підсумком з початку звітного року (п. 296.7 ПКУ).

Алгоритм заповнення ЄП-декларації третьогрупників досить простий: спочатку у розділі V визначають загальну суму доходу за звітний (податковий) період (ряд. 08), а потім розраховують суму ЄП, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету (ряд. 12 і 14) (як із дозволених, так і з заборонених ЄП-доходів).

Заповнюють розділ V ЄП-декларації теж наростаючим підсумком з початку року. Тому із загальної суми ЄП, розрахованої за звітний (податковий) період (ряд. 12), віднімають загальну суму ЄП, нараховану за попередній звітний період поточного року (ряд. 13). Тобто

до ряд. 13 переносять показник ряд. 12 попередньої ЄП-декларації з урахуванням уточнень, проведених протягом звітного кварталу за минулі періоди поточного року (якщо вони мали місце)

Відтак, за ряд. 14.1 виходять на очищений від результатів попередніх періодів показник ЄП (ряд. 12 - ряд. 13). А вже з ряд. 14.1 ця сума перекочовує до ряд. 14 ЄП-декларації і стає узгодженою сумою податкового зобов’язання (ПЗ), яка за підсумками поточного звітного періоду (кварталу) і підлягає сплаті до бюджету.