10.03.2025

Подарункові сертифікати та готівкові обмеження

Звісно, і до розрахунків у роздрібній торгівлі, коли за товари розраховуються покупці — звичайні фізособи готівковими коштами, застосовується ліміт 50 тис. грн. Розрахунки на суми, що перевищують цей ліміт, мають здійснюватися лише через банки: або безготівково, або внесенням готівки на рахунок продавця через касу банку (що, зазвичай, незручно й недешево). Але дехто з роздрібних продавців дорогих товарів (ювелірки, техніки, елітного алкоголю тощо) долає це обмеження, використовуючи подарункові сертифікати. Про це зараз і розповімо.

Приблизний «сертифікатний сюжет»

Не під обмеженням. Почнемо з того, що готівково-розрахункові обмеження, зокрема «50-тисячне», не поширюються на розрахунки не тільки безготівкою (чи в касу банку), але й на негрошові: наприклад, векселями, подарунковими сертифікатами, талонами тощо. Але на відміну від векселів подарункові сертифікати не є цінними паперами, тому їх використання не вимагає якихось спеціальних дозволів / не має спеціальних обмежень…

«Сертифікатний сюжет». Приблизний «сюжет», за яким на практиці долають 50-тисячне готівкове обмеження, є таким.

Торговець (юридична особа чи ФОП) — продавець коштовного / коштовностей здійснює випуск подарункових сертифікатів номіналом зазвичай не більше 50 тис. грн. Ну, скажімо, номіналами «10», «20», «30», «40», «50» тис. грн (чи ще якимись, якими буде зручно оплачувати конкретні коштовні товари цього торговця).