10.03.2025

РРО-порушення: як користуватися воєнними послабленнями

Ще на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну законодавці вирішили надати суб’єктам господарювання деякі послаблення у сфері здійснення розрахункових операцій. Деяких торговців вони повністю звільнили від РРО-штрафів, а для декого ввели зменшену відповідальність. Тому давайте сьогодні поговоримо про те, як користуватися такими послабленнями.

Повне звільнення від РРО-відповідальності

Що було спочатку. Як тільки почалося повномасштабне вторгнення рф, законодавці ввели в дію звільнення від РРО-відповідальності.

Таке звільнення з’явилося у п. 12 розд. ІІ Закону про РРО* і давало право під час дії ВС суб’єктам господарювання, окрім торговців підакцизними товарами, незалежно від того, в якій частині України вони знаходяться, уникнути усіх штрафів, установлених у Законі про РРО (у т. ч. й штрафів за непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО).

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Згодом (у 2023 році) законодавці вирішили підкоригувати дію цього звільнення. А саме:

1) вони встановили часові рамки дії цього звільнення. Тобто саме це звільнення від РРО-відповідальності почало поширюватися тільки на період з 01.01.2022 по 01.10.2023;

2) було визначено, що за РРО-порушення, допущені у період з 01.01.2022 по 01.10.2023, не можуть штрафувати торговців (крім торговців підакцизкою, тих, хто займається купівлею-продажем інвалюти, та грального бізнесу), якщо порушення, допущені у цей період, будуть виявлені після закінчення дії цього звільнення (причому не має значення, діятиме під час виявлення цих порушень ВС чи ні). Хоча у першій редакції цього звільнення у податківців був шанс оштрафувати у майбутньому за порушення, допущені у цей період. Але цю лазівку для них закрили.