10.03.2025

Касові порушення: коли боятися штрафів, а коли — ні?

Поговоримо про порушення, пов’язані з касою та готівкою. А точніше — про штрафи, які передбачені за такі проступки. Які санкції можуть загрожувати за нехтування правилами поводження з готівкою? Яких штрафів не варто боятися? Наприклад, чи карається неоприбуткування готівки або перевищення ліміту каси? Відповіді у цій статті.

Спочатку нагадаємо, про що мова, коли ми кажемо про порушення касової дисципліни. Це, зокрема:

— порушення порядку готівкових розрахунків, у тому числі перевищення ліміту на розрахунки готівкою*;

— неоприбуткування готівки;

— порушення строків здавання виторгу до банку;

— перевищення ліміту залишку готівки у касі (у народі — перевищення ліміту каси);

— перевищення підзвітних строків (тобто, наприклад, порушення строків повернення готівки, виданої під звіт);

— використання готівкового виторгу для виплат, пов’язаних з оплатою праці.

* Щодо граничних сум розрахунків готівкою вам стане у пригоді стаття «Проблеми з лімітованими розрахунками: наслідки і вирішення» // «Податки & бухоблік», 2025, № 20.

Загалом, йдеться про порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148.

Зауважимо, що специфічні порушення, пов’язані з РРО/ПРРО, ми розглядаємо в окремих матеріалах (див. статті «Штрафи за РРО-порушення: після строку давності можна не перейматися» // «Податки & бухоблік», 2025, № 20 та «РРО-порушення: як користуватися воєнними послабленнями» // «Податки & бухоблік», 2025, № 20). Наприклад, про непроведення розрахункових (у тому числі готівкових) операцій через РРО/ПРРО.