24.03.2025

Декларуємо доходи від оренди

Будь-яка фізособа без реєстрації підприємцем має право здавати в оренду рухоме та нерухоме майно, що їй належить. При цьому орендарем за договором оренди може бути як суб’єкт господарської діяльності (юридична особа або ФОП), так і звичайна фізична особа. Чи потрібно орендодавцю-фізособі декларувати свої доходи від оренди в кожному з цих випадків, ви дізнаєтеся з нашої статті.

Орендні доходи обкладаються ПДФО і ВЗ. Так, дохід від надання в лізинг, оренду або суборенду, строкове володіння та/або користування нерухомості включається до оподатковуваного доходу фізособи на підставі п.п. 164.2.5 ПКУ. У свою чергу, дохід від оренди рухомого майна оподатковується у складі інших доходів (див. п.п. 164.2.20 ПКУ).

Хто відповідає за оподаткування орендної плати: орендодавець чи орендар? Це залежить від того, ким є орендар.

Орендар — суб’єкт господарювання

Якщо фізособа здає в оренду майно юридичній особі або підприємцю, то податковим агентом буде орендар. Він зобов’язаний утримати з орендного доходу ПДФО і ВЗ, перерахувати їх до бюджету і подати податкову звітність (4ДФ). Такий висновок випливає з положень пп. 14.1.180, 170.1.1 і 170.1.2 ПКУ.