24.03.2025

Продаж нерухомості та авто: як відобразити дохід у річній декларації?

Будинок, машину чи інше рухоме / нерухоме майно продано. Чи потрібно декларувати доходи, отримані за таким правочином? Якщо декларувати, то як правильно заповнити декларацію? Відповіді на запитання щодо декларування доходу від продажу (обміну) нерухомого та рухомого майна ви знайдете в цій статті.

Декларувати чи ні?

За загальним правилом особа, яка отримувала доходи від продажу (обміну) майна, що не оподатковуються та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів було сплачено ПДФО/ВЗ, звільняється від подання податкової декларації, звісно, якщо не має інших підстав для її подання (п. 179.2 ПКУ).

Наприклад, у 2024 році ви отримали доходи від продажу квартири, що перебувала у власності більше 3 років, та легкового автомобіля, що не оподатковувалися ПДФО/ВЗ. Отримання таких доходів не зобов’язує вас подавати річну декларацію про майновий стан та доходи.

Виняток із загального правила, що наведено вище, — ситуація, за якої фізособа скористалася правом на зарахування витрат, понесених на придбання об’єкта продажу (див. табл. 1 нижче). За таких обставин з’являється обов’язок задекларувати доходи від усіх операцій з продажу, міни чи іншого відчуження відповідних об’єктів, здійснених протягом 2024 року.

Також податкову декларацію слід подати для повернення ПДФО, який був сплачений, але при цьому не відбулося нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомості, неподільного об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта нерухомості.

Наприклад, фізособа вирішила продати нежитлову нерухомість. Знайшла покупця (іншу фізособу), сплатила ПДФО до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, проте в останній момент передумала продавати. Тоді, щоб повернути з бюджету сплачений ПДФО, необхідно подати декларацію про майновий стан та доходи, до якої додати підтвердні документи про фактичну сплату податку.