12.05.2025
Новостворені ФОП, які заздалегідь вирішили, що хочуть стати платниками єдиного податку (ЄП), можуть обрати для себе один із трьох шляхів. До речі, кожен із них
на сьогодні можна реалізувати через електронну комунікацію з відповідним держорганом, не відвідуючи особисто ні держреєстратора, ні податкову
1. Заява про ЄП-перехід. Майбутній ФОП спочатку подає заяву про держреєстрацію, інформація про нього вноситься в ЄДР, а потім подає в податкову Заяву про перехід на ЄП (як її заповнити, читайте в статті «Подаємо Заяву про застосування єдиного податку» // «Податки & бухоблік», 2025, № 38).
2. Заява про держреєстрацію з датою переходу на ЄП. У цьому разі подавати в податкову Заяву про ЄП-перехід не потрібно. Слід просто в заяві про держреєстрацію заповнити сторінку 4 «Відомості про обрання системи оподаткування», де в полі «Обираю спрощену систему…» зазначити бажану дату ЄП-реєстрації. На нашу думку, це може бути лише дата початку якогось кварталу.
3. Заява про держреєстрацію з переходом на ЄП з дати держреєстрації. Цей шлях обирає переважна більшість новостворених ФОП, тож саме його наслідки далі й аналізуватимемо. Здавалося б, тут узагалі все просто: на тій же сторінці 4 заяви про держреєстрацію досить проставити позначку в полі «з дати державної реєстрації» і…
І згодом може виявитися, що ця простота оманлива. Бо попри те що ФОП одразу в заяві зазначає й обрану групу, й ставку ЄП, насправді, все може бути не так, як він гадав. Чому? Читайте далі.