12.05.2025

Податки єдиноподатника: які сплачувати, а які ні

Єдиний податок — один замість багатьох. Це дійсно так. Але, на жаль, не замість усіх. Тож перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, одним єдиним податком не обійтися. Доведеться сплачувати ще й низку інших. Аби ви розуміли, які податки поглинає єдиний податок, а що ще доведеться заплатити, так би мовити, зверху, ми підготували цю статтю.

Податки, які замінює єдиний податок

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності — це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку (ЄП) з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ПКУ).

Перелік податків, від нарахування, сплати та подання податкової звітності за якими звільняються спрощенці (як юрособи, так і ФОП), наведено в п. 297.1 ПКУ. Для платників ЄП груп 1 — 3 таких податків усього чотири, а збору — жодного. Причому можливість їх несплати супроводжується такою кількістю застережень, що без додаткових коментарів обійтися важко. Тож ми зібрали всю необхідну інформацію з цього питання в табл. 1.

Таблиця 1. Від яких податків звільнено єдиноподатників згідно з п. 297.1 ПКУ

Назва податку та умова звільнення

Винятки

Коментар

1. Податок на прибуток підприємств

крім випадків, передбачених абзацами другим і третім п.п 133.1.1 та п.п. 133.1.4 ПКУ

Звільнення не стосується випадків, коли:

— платники ЄП, як юрособи (про них ідеться в абзаці другому п.п 133.1.1 ПКУ), так і ФОП (їх згадує п.п. 133.1.4 ПКУ; див. також п. 297.5 ПКУ) здійснюють виплату доходів (прибутків) нерезиденту — юрособі або уповноваженій ним особі (крім постійного представництва) з джерелом їх походження з України. В такому випадку вони мають нарахувати та сплатити податок з доходів нерезидента (так званий податок на репатріацію) в порядку, визначеному п. 141.4 ПКУ. Які саме доходи нерезидентів оподатковуються та за якою ставкою, див., зокрема, в БЗ 102.16.