19.05.2025
Термінологія. Якщо проаналізувати податкове законодавство, в тому числі і ПКУ, то в ньому не відшукати такого терміна, як блокування ПН/РК. Справа в тому, що цього терміна ніколи там і не було. Адже
вислів «блокування ПН/РК» — це спрощена, так би мовити, простонародна, але дуже зручна та точна назва процесу — зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН
Регулювання цього процесу покладено на плечі п. 201.16 ПКУ та Порядку № 1165*. Введення механізму зупинки реєстрації ПН/РК у ЄРПН (тобто блокування ПН/РК) було запроваджено з метою боротьби із різними схемами ухилення від ПДВ, у тому числі із постачанням «паперового» кредиту (скрутки), тощо.
Суть схем. «Скрутка» — це схема, коли фіктивно створюють податковий кредит, щоб зменшити або взагалі уникнути сплати ПДВ.
Щоб платити менше ПДВ, підприємству треба мати більше податкового кредиту. У легальному варіанті — це коли компанія купує товари чи послуги з ПДВ у інших постачальників для своєї діяльності.
Але деякі платники йдуть хитрим шляхом — створюють фіктивний податковий кредит. Як?
1. Домовляються з постачальником, який має зайвий податковий кредит (часто через продаж у чорну імпортованого товару за готівку без нарахування ПДВ).
2. Укладають фіктивну угоду — обмінюються документами без реального руху товару.
У результаті продавець отримує гроші й списує свій надлишок податкового кредиту (ПК), а покупець — зменшує свій ПДВ за рахунок фіктивного ПК.
Це і є скрутка.
Звичайно, після цього учаснику схеми слід поламати голову, куди списати обсяг фіктивного товару / послуг. Хоча доволі часто, як це заявляють податківці, у подальшому неіснуючі товари не реалізовуються, а обліковуються тільки на запасах платника.
Саме щоб зупиняти такі схеми, і був створений механізм блокування податкових накладних. Його прописали у ПКУ та Порядку № 1165.
Із вищеописаного випливає, що запровадження механізму блокування ПН/РК має світлі наміри. За словами податківців, цей механізм зробив багато у боротьбі із фіктивними (нереальними) операціями. Так, із цієї інформації випливає, що за допомогою блокування ПН/РК контролери змогли викрити і попередити багато випадків ухилення від сплати ПДВ.
Наприклад, за допомогою механізму блокування ПН їм вдалося встановити, що «паперовим» кредитом користуються деякі:
— підприємства будівельної сфери. А саме вони здійснюють придбання у великих обсягах ТМЦ (інструменти, дверні замки, душові кабіну, унітази тощо), які, на перший погляд, можуть використовуватись при виконанні будівельних робіт. Проте при детальному аналізі ці придбання не відповідають специфіці та змісту реалізованих послуг;
— автомобільні перевізники. Вони здійснюють оформлення придбання товарів у великих кількостях та специфікації, що не можуть бути використані в господарській діяльності. Як приклад, одне підприємство використовує в господарській діяльності тільки вантажні автомобілі, проте документально здійснює придбання бензину А-95, запчастин, шин, оливи тощо, які призначені для легкових автомобілів;
— аграрні підприємства. Вони фіктивно (на папері) купують у імпортерів фрукти (апельсини), які перетворюють на біодобрива. За рахунок отриманого податкового кредиту аграрій зменшує суму нарахованого ПДВ при продажу вирощеного зерна і цим самим не доплачує ПДВ у бюджет, а імпортер за готівку продає нелегально фрукти на ринку і отримує прибуток, який повністю покриває її витрати на податок, тощо.
ПН/РК всіх цих недобросовісних платників ПДВ були заблоковані, самі недобросовісні контрагенти, а також деякі їх контрагенти були визнані ризиковими, а державі вдалося уникнути збитків.
Перевірка реальності операції. На словах усе працює добре. А от як насправді?
Система, яка описана в Порядку № 1165, створена для того, щоб виявляти фіктивні (нереальні) операції. Вона аналізує і саму операцію, і компанії, які в ній беруть участь. Якщо є підозра, що операція фіктивна — податкову накладну блокують.
А якщо дії підприємства виглядають підозрілими — йому можуть присвоїти статус «ризикового платника». І тоді блокуватимуть уже майже всі його податкові накладні.
1. Аналізує платника.
Якщо компанія потрапляє під хоча б один із критеріїв ризику (наприклад, працює з уже ризиковими контрагентами), вона сама автоматично стає ризиковою. Її ПН/РК блокуються, і її партнери також можуть опинитися під підозрою.
2. Аналізує операцію.
Якщо конкретна операція виглядає підозрілою за критеріями — її ПН/РК також блокуються.
Важливо!
Блокування податкової накладної — це не заборона на саму операцію. Це лише сигнал: щось тут не так
Але якщо компанія надасть документи і доведе, що операція реальна, — накладну розблокують і зареєструють в ЄРПН, як завжди
Ложка дьогтю. Механізм блокування ПН/РК прописаний не ідеально. Адже незважаючи на те, що він призначений для виявлення недобросовісних платників ПДВ, під гарячу руку блокування потрапляють і ПН/РК сумлінних платників ПДВ.
Ось кілька типових ситуацій:
— новостворені платники. Адже їм для уникнення блокування ПН/РК зазвичай бракує сформованої позитивної податкової історії;
— платники ПДВ — виробники продукції. Вони продають продукцію, зроблену із сировини, у якої зовсім інші коди УКТ ЗЕД. Через це у платника ПДВ може виникнути так званий критерій «пересорт» або невідповідність залишків на віртуальному складі, що стане причиною блокування ПН/РК сумлінного платника ПДВ;
— підприємства з маленьким штатом. Якщо в компанії лише директор і кілька працівників, навіть з автоматизованими процесами — система вирішує, що їм не вистачає людей для реального бізнесу;
— ті, хто торгує без складу (наприклад, дропшипінг). Податкова досі вважає, що без складу та інших торговельних потужностей торгівля неможлива, хоча існує варіант торгівлі, яка фактично зводиться до пошуку клієнтів та ринку збуту;
— продаж за передоплатою. Якщо продавець ще не купив товар, але вже отримав оплату, система бачить «нестачу» на віртуальному складі і блокує ПН.
І таких прикладів можна навести багато. Про це свідчать у тому числі статистичні дані щодо кількості платників ПДВ, яким були заблоковані ПН/РК. Так, наприклад, у березні 2025 року було заблоковано ПН/РК, отримані від 18,6 тисячі платників ПДВ, це 12 % від усіх тих, хто подавав ПН/РК на реєстрацію. Причому за цей же місяць було розблоковано комісіями ДПС і за рішеннями судів ПН/РК аж для 15 тисяч платників. Тобто значна кількість заблокованих ПН/РК потрапляє під блокування помилково. А це робить значні перешкоди у роботі платників ПДВ.
Але, на жаль, із цим доводиться жити і працювати, адже поки що вирішувати всі огріхи механізму блокування ПН/РК ніхто не поспішає. Тому лишається йти і доводити, що ваша операція є реальною, або доводити свою правоту в оскарженні дій податківців.