19.05.2025

Крок за кроком: як адміністративно оскаржити рішення про ризиковість платника ПДВ

Якщо вас внесли до списку «ризикових» платників ПДВ — треба якнайшвидше позбутися цього статусу. Інакше ви не зможете реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування. Але що робити, коли податкова відмовляється знімати ризиковий статус? Один з варіантів — час діяти через адміноскарження. Як це працює — розповімо у цій публікації.

Загальні вимоги

Якщо платник ПДВ отримав від комісії регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості, то він має право оскаржити його або в адміністративному, або в судовому порядку (п. 6 Порядку № 1165* та п. 4 Порядку оскарження № 1165**). Втім, якщо платник ПДВ вже зробив спробу оскарження в суді, то потім він вже не може ставати на шлях адміноскарження (п. 4 Порядку оскарження № 1165). Отже, якщо цієї перепони немає, то приступаємо до адміноскарження.

* Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабміну від 11.12.2019 № 1165.

** Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, про неврахування таблиці даних платника ПДВ, про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Важливо знати! Після подання скарги до центральної комісії (адміноскарження), повторно подавати повідомлення / копії документів щодо невідповідності платника критеріям ризиковості до регіональної комісії вже не можна. Тому податківці радять не поспішати зі скаргою. Спочатку краще кілька разів спробувати довести свою правоту на регіональному рівні — подавати нові документи та пояснення. Спроб може бути скільки завгодно (БЗ 101.18). І тільки якщо всі ці спроби не спрацювали — тоді вже варто подавати скаргу до центральної комісії.

Щоб провести адміноскарження рішення про ризиковість платника ПДВ, треба подати комісії центрального рівня відповідну скаргу (п. 25 Порядку № 1165). Продається вона

протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення про ризиковість комісією регіонального рівня (п. 56.3 ПКУ, п. 3 Порядку оскарження № 1165, БЗ 101.18)