19.05.2025

Як позбутися ризикового ПДВ-статусу?

Тавро ризикового спричиняє купу неприємностей для платника ПДВ. Адже більшість податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК), що відправляються ним на реєстрацію, зупинятимуться, Таблиця даних не працюватиме, позитивна податкова історія не враховуватиметься. На додачу через ризиковість платника його контрагенти по ланцюжку також можуть опинитися в ризикових. А тому при потраплянні в категорію ризикових слід якнайшвидше позбутися цього статусу. Що треба зробити, щоб вийти з ризикових платників? Ось відповіді на актуальні запитання.

Послідовність дій для виходу з ризикових

Правила, якими слід керуватися, аби позбутися ризикового ПДВ-статусу, визначені п. 6 Порядку № 1165*.

* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Додатково ДПСУ розробила відеоінструкцію «Критерії ризиковості платника податку» від 11.02.2025, де наведено алгоритм дій для виключення платника з переліку ризикових. Так, у разі внесення ПДВ-платника до переліку ризикових платників, податківці пропонують здійснити наступні кроки:

1) з’ясувати підставу включення до категорії ризикових платників, зазирнувши в отримане від податківців рішення про відповідність критеріям ризиковості;

2) підготувати та подати через Електронний кабінет (ЕК) підтверджуючі документи для спростування ризиковості;

3) подати повторно інформацію та копії документів, доповнивши їх, при отриманні рішення про залишення у переліку ризикових;

4) оскаржити рішення в адміністративному або судовому порядку у разі, коли податківці не зняли ризиковий статус.

Про те, як оскаржити рішення про ризиковість ПДВ-платника, читайте у статтях «Крок за кроком: як адміністративно оскаржити рішення про ризиковість ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2025, № 40 і «Податківці не виводять з ризикових: йдемо до суду» // «Податки & бухоблік», 2025, № 40. Ми ж надалі зосередимося на перших трьох кроках.