02.07.2012

Щодо витрат на охорону праці

Лист від 20.04.2012 р. № 7045/6/15-1215

ДПСУ — ПРО ВИТРАТИ НА ОХОРОНУ ПРАЦІ

Лист Державної податкової служби України від 20.04.2012 р. № 7045/6/15-1215

«Щодо витрат на охорону праці»

 

<...>

Пунктом 140.1 статті 140 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) визначено, що при визначенні об'єкта оподаткування враховуються такі витрати подвійного призначення, як витрати платника податку на забезпечення найманих працівників спеціальним одягом, взуттям, спеціальним (форменим) одягом, мийними та знешкоджувальними засобами, засобами індивідуального захисту, що необхідні для виконання професійних обов'язків, а також продуктами спеціального харчування за переліком, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим згідно з підпунктом «є» підпункту 138.8.5 пункту 138.8 статті 138 Кодексу до складу загальновиробничих витрат включаються витрати на охорону праці, техніку безпеки, понесені відповідно до законодавства.

Пунктом 138.2 статті 138 Кодексу визначено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачені правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II Кодексу.

Статтею 19 Закону України від 14.10.92 р. № 2694-XII «Про охорону праці» встановлено, що фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. Суми витрат з охорони праці, що належать до валових витрат юридичної чи фізичної особи, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, визначаються згідно з переліком заходів та засобів з охорони праці, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат (далі — Перелік), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 р. № 994.

Пунктом 1 Переліку визначено заходи щодо приведення основних фондів у відповідність з вимогами нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема стосовно систем вентиляції та аспірації, пристроїв, які вловлюють пил, і установок для кондиціювання повітря у приміщеннях діючого виробництва та на робочих місцях. Разом з тим згідно з пунктом 2 Переліку передбачено забезпечити усунення впливу на працівників небезпечних і шкідливих виробничих факторів або приведення їх рівнів на робочих місцях до вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

Відповідно до пункту 3 Переліку визначено забезпечити проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та аудиту з охорони праці, оформлення стендів, оснащення кабінетів, виставок, придбання необхідних нормативно-правових актів, наочних посібників, літератури, плакатів, відеофільмів, макетів, програмних продуктів тощо з питань охорони праці.

Таким чином, платник податку на прибуток має право віднести витрати, зазначені в листі <...>, на охорону праці, понесені ним у зв'язку із проведенням заходів з охорони праці згідно з Переліком, до складу своїх витрат, відповідно до статті 138 Кодексу за умови зв'язку таких витрат з господарською діяльністю і документального підтвердження відповідних витрат та оформлення первинних документів відповідно до вимог законодавства.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

Коментар редакції

Нашим шанувальникам зі стажем нагадаємо, що на сторінках газети вже було опубліковано коментар до листа № 13818/6/15-1415 («Податковий облік: консультації та коментарі», 2011, № 19 (19), с. 7), у якому йшлось про забезпечення найманих працівників спеціальним одягом, взуттям, спеціальним (форменим) одягом, мийними та знешкоджувальними засобами, засобами індивідуального захисту, що необхідні для виконання професійних обов'язків, а також продуктами спеціального харчування. Саме з цитування норм ПК (п. 140.1), які врегульовують цей момент, розпочинається і лист, що коментується, проте детально зупинятись на умовах, при дотриманні яких подібні витрати можна відносити до складу податкових, не будемо, адже ми свого часу це питання вже розглянули.

Натомість звернемо вашу увагу на наступні нюанси.

Витрати на охорону праці як у бухгалтерському (згідно з п.п. 15.8 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 р. № 318), так і в податковому обліку (згідно з п.п. «є» п.п. 138.8.5 ПК) включаються до складу загальновиробничих витрат.

При цьому для віднесення витрат на охорону праці до складу податкових витрат, як зазначає лист, що коментується, необхідно виконання таких вимог:

1) відповідне документальне підтвердження (належним чином складені первинні документи);

2) такі витрати передбачені в Переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат, затвердженому постановою КМУ від 27.06.2003 р. № 994;

3) зв’язок витрат із господарською діяльністю платника податку на прибуток.

Частина 3 ст. 19 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII встановлює, що для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці мають становити не менше 0,5 % від фонду оплати праці за попередній рік.

За порушення цієї вимоги юридична чи фізична особа, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, сплачує штраф із розрахунку 25 % від різниці між розрахунковою мінімальною сумою витрат на охорону праці у звітному періоді та фактичною сумою цих витрат за такий період.

Несплата або неповна сплата юридичними чи фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, штрафу тягне за собою нарахування пені на несплачену суму штрафу (його частини) з розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, що діяла в період такої несплати, за кожен день прострочення.

Тому побажаємо нашим читачам, щоб витрати на охорону праці, що здійснюються на їх підприємстві, дозволяли відчувати себе повністю безпечно, а бухгалтерія знала свою справу та не мала проблем з віднесенням витрат на охорону праці до складу податкових.

 

P.S. Цим же днем, що й лист, який коментується (20.04.2012 р.), датований ще один лист ДПСУ№ 5882/5/15-1216, який є відповіддю на лист громадської організації «Асоціація спеціалістів з охорони праці і безпеки професійної діяльності «за безпечну працю» від 22.02.2012 р. № 4, надісланий листом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 13.03.2012 р. № 2061/0/8-6/12 щодо питання віднесення деяких витрат з охорони праці на витрати підприємства. Не намагайтесь знайти в цьому листі щось нове для себе, адже за своїм змістовним наповненням він повністю повторює лист, що коментується.

 

Юрій Товстоп'ят