06.05.2013

ДПСУ нагадала фізособам про необхідність сплати податку на нерухомість

Лист від 01.03.2013 р. № 1246/

ДПСУ нагадала фізособам про необхідність сплати податку на нерухомість

Лист Державної податкової служби України від 01.03.2013 р. № 1246/А/17-3214

 

ДПСУ, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — Кодекс), в межах компетенції розглянула звернення, яке надійшло від народного депутата України, і повідомляє.

Відповідно до пункту 1 розділу XIX «Прикінцеві положення» Кодексу з 1 січня 2013 року набрала чинності стаття 265 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», відповідно до якої введено в дію новий місцевий податок — податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Платниками вищевказаного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.

Згідно зі статтею 23 Кодексу базою оподаткування є вартісні, фізичні або інші характеристики об’єкта оподаткування.

Зокрема, для податку на нерухоме майно об’єктом оподаткування є об’єкт житлової нерухомості, а базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості.

Згідно з п.п. 265.1.2 ст. 265 Кодексу визначено, що:

якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

У разі наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об’єктів.

Відповідно до пункту 265.4 статті 265 Кодексу передбачаються пільги зі сплати податку на нерухоме майно у вигляді зменшення бази оподаткування об’єктів нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи: для квартири — на 120 м2 і для житлового будинку — на 250 м2. Таке зменшення надасться один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об’єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа — платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.

Відповідно до підпункту 265.7.1 статті 265 Кодексу визначено, що обчислення суми податку з об’єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, проводиться органом державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості.

Відповідно до підпункту 265.7.2 статті 265 Кодексу визначено, що повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити надсилаються органами державної податкової служби платникам за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 Кодексу.

Фізичні особи сплачують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, протягом 60 днів від дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 57.5 статті 57 Кодексу фізичні особи — платники податків повинні сплачувати податки і збори, що встановлені цим Кодексом, через установи банків та поштові відділення.

У разі коли зазначені особи проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податки і збори через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів, форма якої встановлена наказом ДПА України від 20.12.2010 р. № 964 «Про затвердження форми квитанції про прийняття податків і зборів».

Відповідно до підпункту 265.7.3 статті 265 Кодексу платники податку на підставі документів, що підтверджують їх право власності на об’єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації), мають право звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо житлової площі житлової нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та нарахованої суми податку.

Враховуючи вищевикладене, Кодексом визначено, що у разі наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування, база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об’єктів.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

Коментар редакції

Нещодавно на своєму офіційному сайті ДПС опублікувала новину: квитанції на сплату податку на нерухомість громадяни почнуть отримувати вже з 15 квітня. Напередодні цього дійства, мабуть, щоб поштова звісточка не застала нікого зненацька, податкова видала лист, що коментується, присвячений цьому податку, що непокоїть наших співгромадян. Щоправда, Америку він не відкрив, у ньому фактично наводиться цитування деяких норм ПК, присвячених справлянню податку на нерухомість з фізичних осіб. Хоча, можливо, простим смертним, для яких ознайомлення з нормами ПК рівносильне тортурам Святої інквізиції, такий скорочений варіант припаде до душі. З усього викладеного в листі, що коментується, для фізичних осіб — платників податку на нерухомість пропонуємо таке керівництво до дії:

1. Якщо ви є власником одного об’єкта нерухомості у вигляді квартири площею до 120 м2або житлового будинку площею до 250 м2, — спіть спокійно, сплачувати податок на нерухомість вам не потрібно. Принаймні, якщо протягом податкового (звітного) року ви не придбаваєте інший об’єкт нерухомості. Інакше за такий другий об’єкт вам необхідно буде сплатити податок, розрахований на весь розмір його площі, навіть якщо перший об’єкт нерухомості протягом цього ж року було продано.

2. Якщо ви є власником двох і більше об’єктів нерухомості площею до 120 м2 — для квартири або 250 м2 — для будинку — оберіть, за який із них вам зручніше сплачувати податок за пільговими правилами, інакше податківці за умовчанням як «пільговий» приймуть об’єкт нерухомості, в якому ви зареєстровані. І якщо таким виявиться об’єкт з меншою площею, то для вас така ситуація буде фінансово невигідною. Податківці у вже іншому, свіжішому, листі від 11.03.2013 р. № 3724/6/17-3216 додають, що для застосування пільги до іншого об’єкта, ніж місце вашої реєстрації, необхідно надати до 1 липня поточного року письмове звернення (заяву) до податкового органу за місцем реєстрації.

3. Відкладіть убік калькулятори, розраховувати суму податку вам не потрібно. Цей обов’язок накладено на ДПС, що проводить такий розрахунок на основі даних, отриманих від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно. Ваше завдання — дочекатися отримання податкового повідомлення-рішення з відповідними платіжними реквізитами та сплатити зазначену в ньому суму податку впродовж 60 днів з дня його вручення через установи банків та поштові відділення. Жителі сільської та селищної місцевості можуть сплачувати податок через каси сільських (селищних) рад. Як зазначає податкова на своєму офіційному сайті, малозабезпечені громадяни можуть сплачувати нараховану суму податку частинами. Для оформлення розстрочки їм необхідно звернутися до податкових органів.

4. Якщо ви не згодні із сумами, нарахованими в отриманому повідомленні-рішенні, — зверніться до органів ДПС для звірки даних щодо житлової площі житлової нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та нарахованої суми податку. Таке право вам надає п.п. 265.7.3 ПК, а ДПС шляхом розміщення інформації на своєму офіційному сайті додає, що таке звернення має бути здійснене не пізніше ніж через два місяці після отримання повідомлення. Для цього вам будуть потрібні документи на підтвердження права власності на об’єкт нерухомості та документи, що підтверджують місце вашого проживання (реєстрації).

Більш детальну інформацію про сплату податку на нерухомість як фізичними, так і юридичними особами, див. у статті «Податок на «хатинку» («Податковий кодекс: консультації та коментарі», 2013, № 3 (51), с. 57 — 64).

Насамкінець хочемо порадити нашим читачам тримати руку на пульсі податкових змін, оскільки у ВРУ наразі зареєстровано декілька законопроектів, що передбачають унесення змін до ст. 265 ПК (законопроекти, зареєстровані за № 2292, № 2343, № 2405). Серед них, зокрема, такі принципові зміни, як перенесення сплати податку на нерухомість фізичним особами на 2014 рік чи навіть заміна податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податком на майно — таким собі податком на предмети розкоші.

 

 Наталія Чернишова