04.08.2014

Договори з кримськими контрагентами: «На разных полюсах мы под одной звездой»

Чи буде вважатися зовнішньоекономічною діяльністю укладення договорів між суб’єктами господарювання, які зареєстровані в Україні та в АР Крим?

Відповідно до ст. 1 р. I Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами та доповненнями) зовнішньоекономічна діяльність — діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

При цьому іноземні суб’єкти господарської діяльності — суб’єкти господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження (тобто місцезнаходження офіційно зареєстрованого головного органу управління (контори) такого суб’єкта господарської (зовнішньоекономічної) діяльності), або постійне місце проживання за межами України.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 14.03.2014 № 2-рп/2014 (далі — Рішення) визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про проведення загальнокримського референдуму» від 6 березня 2014 року № 1702-6/14 (далі — Постанова № 1702-6/14).

Постанова № 1702-6/14 визнана неконституційною та втратила чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, державна реєстрація суб’єктів господарювання, які зареєстровані відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» та перебувають на обліку в АР Крим, є дійсною.

Отже, не вважається зовнішньоекономічною діяльністю укладення договорів між суб’єктами господарювання, які зареєстровані та перебувають на обліку в Україні та в АР Крим.