23.08.2012

Щодо Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах

Лист від 19.04.2011 р. № 01-14-944

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

Щодо порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах

Лист від 19.04.2011 р. № 01-14-944*

(витяг)

 

<…> Обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески. Таким періодом є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.

Відповідно до п. 14 Порядку для розрахунку допомоги по вагітності та пологах середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).

Отже, враховуючи зазначене, при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по вагітності та пологах із розрахункового періоду дні відпустки без збереження заробітної плати, надані застрахованій особі у зв’язку із одруженням, не виключаються, оскільки така відпустка не відноситься до поважних причин.

Пунктом 21 Порядку передбачено, що якщо застрахована особа працює за сумісництвом, допомога по вагітності та пологах надається на підставі копії листка непрацездатності, виданого в установленому порядку, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

Якщо застрахована особа працює на кількох роботах за сумісництвом, для призначення допомоги по вагітності та пологах додатково до документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.

Сумарна заробітна плата, з якої розраховуються страхові виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розмір максимальної величини (граничної суми) заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

Заступник директора Т. Гайдук

* Див. також статтю «Допомога по вагітності та пологах: нюанси розрахунку» на с. 17 цього номера газети. — Прим. ред.