24.05.2012

Щодо нарахування ЄСВ на суми матеріальної допомоги

Лист від 08.02.2012 р. № 2929/03-30

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

Щодо нарахування ЄСВ на суми матеріальної допомоги

Лист від 08.02.2012 р. № 2929/03-30

 

Пенсійний фонд України розглянув листа щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми матеріальної допомоги і повідомляє.

Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.

Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Відповідно до пункту 14 розділу I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога. Тобто допомога була надана у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначався адміністрацією підприємства. Належність матеріальної допомоги до пункту 14 розділу I Переліку підтверджується змістом заяви особи або змістом наказу, у яких зазначена підстава для надання цієї матеріальної допомоги.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

 

Директор Департаменту
 надходження доходів
 В. Литвиненко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Матеріальна допомога разового характеру не обкладається ЄСВ незалежно від того, скільки разів на рік вона виплачувалася працівнику

 

Нагадаємо, що базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) для роботодавців як у частині нарахувань, так і в частині утримань, є:

— суми виплат працівникам, що включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5), крім виплат, зазначених у Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 (далі — Перелік № 1170);

— суми винагород фізичним особам за виконані роботи (надані послуги) за цивільно-правовими договорами;

— суми лікарняних.

Матеріальну допомогу відповідно до Інструкції № 5 можна розподілити на матеріальну допомогу, що має систематичний характер, та матеріальну допомогу разового характеру.

Матеріальна допомога, що має систематичний характер та надається всім чи більшості працівників у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена в колективному договорі підприємства і надається працівникам як за їх заявою, так і без неї, уключається до фонду оплати праці згідно з п.п. 2.3.3 Інструкції № 5. Тому така матеріальна допомога обкладається ЄСВ як у частині нарахувань, так і в частині утримань.

Що стосується матеріальної допомоги разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, то вона не включається до фонду оплати праці відповідно до Інструкції № 5. Крім того, її зазначено в Переліку № 1170 як виплату, на яку не нараховується ЄСВ.

Як справедливо зазначено в листі, що коментується, матеріальна допомога разового характеру надається працівникам у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання ними відповідної заяви. При цьому навіть якщо таку матеріальну допомогу надано кілька разів на рік, вона все одно не обкладатиметься ЄСВ.

Зауважимо, що належність матеріальної допомоги до разової підтверджується змістом заяви особи або змістом наказу, в якому зазначено підставу надання цієї допомоги.

У довідковій інформації на с. 26 цього номера наведено таблицю, в якій зазначено порядок оподаткування різних видів матеріальної допомоги та відображення їх у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ.

 

Тетяна РУДА,
 головний редактор
 (e-mail: t.rudaya@id.factor.ua)